SON DAKİKA

Haber Rizem

Uyku kalitesini arttıran besinler

Kula Devlet hastanesi Diyetisyeni Kübra Gündoğan, triptofan aminoasidi yönünden zengin gıdaların uyku kalitesini arttırdığını söyledi.

Uyku kalitesini arttıran besinler
Bu haber 27 Şubat 2017 - 15:46 'de eklendi ve 560 views kez görüntülendi.

Gündoğan, uyku problemi yaşayanları uyardı. Diyetisyen Kübra Gündoğan, uyumadan önce tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir” dedi.

Triptofan aminoasidi yönünden zengin gıdaların uyku kalitesini arttırdığını sözlerine ekleyen Gündoğan, “Doğada melatonin içeren besin sayısı az iken triptofan hemen hemen birçok hayvansal ve bitkisel besinde bulunmakla birlikte kaliteli uyku için belirli miktarlarda alınması faydalıdır.

Süt, özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olduğu için uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan 1 – 2 saat önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir. Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir.

Akşam yemeğinden sonra 2 tane ceviz yemek yeterlidir. Muz, serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar. Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlar” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER