SON DAKİKA

Haber Rizem

AP’den otomobillerin sıkı denetlenmesi çağrısı

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Volkswagen (VW) emisyon testlerini manipüle ettiğinin anlaşılmasından sonra kurduğu inceleme komitesi, emisyon değerleri hakkında AB seviyesinde daha sıkı kontrol ve denetim çağrısında bulundu.

AP’den otomobillerin sıkı denetlenmesi çağrısı
Bu haber 02 Mart 2017 - 0:08 'de eklendi ve 436 views kez görüntülendi.

AP’nin VW skandalı sonrası kurduğu emisyon inceleme komitesi bugün Brüksel’de düzenlediği oturumda, son raporunu ve tavsiyelerini açıkladı.

Raporda, hızla yeni bir emisyon değerleri onaylama prosedürü hazırlanması ve emisyon değerlerinin gerçek sürüş koşullarına uygun biçimde ölçülmesi istendi. AB’deki otomobil üreticilerinin daha sıkı kontrol edilmesi ve denetlenmesi talep edilen raporda, üreticilerin kurallara uygun davranması çağrısında bulunuldu.

-” YASALAR UYGULANSAYDI SKANDAL ÖNLENEBİLİRDİ”

Oturumda konuşan Avrupa için Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu üyesi Gerben-Jan Gerbrandy, durumdan dersler çıkartılması gerektiğine dikkati çekerek, “Bu skandal, AB üyesi ülkeler ve AB Komisyonu, Avrupa yasalarını tam uygulasaydı önlenebilirdi.” dedi.

Gerbrandy, gelecekte benzer bir durumun yaşanmaması için araçlara yönelik Avrupa seviyesinde daha güçlü bir denetleme mekanizması kurulmasının önemli olduğunu vurguladı.

– “DAHA KATI KURALLAR GEREKİYOR”

Avrupa Halk Partisi (EPP) Milletvekili Krisjanis Karins de Avrupa Birliği’nde otomobillerin onaylanması için daha katı kurallar gerektiğini dile getirdi.

Karins, olayın otomobillerle ilgili düzenlemelerin uygulanması için daha güçlü bir denetleme mekanizması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

– “DOĞRU DENETLEME”

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Milletvekili Jens Gieseke, “İleriye bakınca tüm AB üyesi ülkelerin arabaların emisyon kurallarına uygun olduğunu doğru şekilde denetlemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

AP’de 2016 yılı başında kurulan inceleme komitesinin bulgularının yer aldığı metin bağlayıcı olmamakla birlikte, AB vatandaşlarının görüşlerini yansıtıyor.

-WOLKSWAGEN OLAYI

Geçen yılın eylül ayında ABD Çevre Koruma Ajansı, VW’nin emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine VW, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracında emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul etmiş ve o dönemki İcra Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER