SON DAKİKA

Haber Rizem

Yerli otomobilde yol haritası belli oldu!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil üretimi için yol haritasını açıkladı.

Yerli otomobilde yol haritası belli oldu!
Bu haber 18 Şubat 2017 - 16:48 'de eklendi ve 516 views kez görüntülendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, araba tasarımına büyük ilgi duyan 13 yaşındaki otistik Mesut Uygun’u makamında kabul etti.

Basın mensuplarının yerli otomobil konusundaki sorularını yanıtlayan Özlü, yerli marka otomobil çalışmalarının iyi gittiğini söyledi.

‘GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ BİRKAÇ SANAYİCİ VAR’

TÜBİTAK’ın bu konuda bugüne kadar çeşitli çalışmalar yaptığına işaret eden Özlü, şunları kaydetti:

“İş modeli konusunda bir çalışma yaptık, bir dönüşüm söz konusu. Özel sektörün önde olduğu, devletin destek verdiği bir modelle devam edeceğiz. Şu anda görüştüğümüz birkaç sanayicimiz var. Onlarla beraber çalışıyoruz. Birbiriyle anlaşan sanayicilerimizin oluşturacakları yeni bir şirket, yapı, konsorsiyumla devam edeceğiz. TÜBİTAK’ın bugüne kadar yaptığı çalışmaları bu konsorsiyuma vereceğiz, konsorsiyum bunları değerlendirecek.

‘YÜZDE 80 TİCARİ’

Otomobil yapmak ticari ağırlığı daha fazla bir husus, teknolojiden ziyade ticari bir konu. Yüzde 20 teknoloji ise yüzde 80 ticari bir konu. Dolayısıyla ticaretin, ticari işletmelerin önde olduğu bir modelle devam edeceğiz. İnşaallah, ilk modelimiz elektrikli olacak. Hedefimiz de 2019’a taksi modelini yetiştirmek olacak.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER