SON DAKİKA

Haber Rizem

Patlıcan alırken buna çok dikkat edin!

Sebze ve meyve seçerken tazeliğini ve kalitesini anlamakta zorlanıyorsanız size vereceğimiz yöntemlerle artık hiç zorlanmayacaksınız.

Patlıcan alırken buna çok dikkat edin!
Bu haber 08 Mayıs 2017 - 15:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pazara gittiğinizde veya marketin manav reyonlarından alışveriş yaptığınız zamanlarda sürekli kalitesiz ve çürük meyve sebze almaktan sıkılmaya başladıysanız birazdan vereceğimiz bilgiler tam size göre olacak!

İşte sebze ve meyvelerin kalitesini aynı zamanda da  tazeliğini anlamanın yolları 

Kayısı 
Kayısı seçerken lekesiz, eziksiz ve tek renkte olmasına dikkat edin.  Bunların dışında kayısının yüzeyi tamamen kuru ve bastırdığınızda şeklinin bozulmamış olmasına dikkat edin.

Patlıcan 
Patlıcanın kabuğu sert olanların yerine hafif elastik olanları seçmeye özen gösterin.  Üzerinde hafif çatlaklar ve beyaz lekeler olan patlıcanları seçmekten kaçınmanız gerekir. Ayrıca patlıcanın sapı kahverengi değil muhakkak yeşil olmalıdır.

Kavun
Olgunlaşmış bir kavuna vurduğunuzda tok bir ses çıkması gerekir. Bununla birlikte kavunun kabuğu pürüzlü ve kaba olması gerekir.

Kabak 
Kabağın renginin tek renk olmasına özen gösterin. Patlıcandaki gibi üzerinde çeşitli renk tonları olan kabakları seçmemeye özen gösterin. Aynı zamanda boylarının 20 cm aşmamasına dikkat edin.

Limon 
Limonları seçerken tek renk ve parlak olmasına dikkat edin.  Ayrıca her zaman ağır olanları seçin. Daha sulu olacaklardır.

Salatalık 
Salatalık hafif mat ince ve yeşil olmalıdır. Salatalığın tazeliğini gösteren en önemli etken sap kısımlarının henüz kopmamış olması ve sarı olmasıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER