Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayağınızın şeklinin bozulmadığından emin olun

Ayakkabıya girmek için topuğunuzu ve parmaklarınızı sıkıştırmayın. Bu kalıcı deformasyonlara ve nasırlara yol açacak.

Ayakkabılarınızı büyük olan ayağınıza göre seçmelisiniz

Hemen hemen herkesin bir ayağı diğerinden daha büyüktür. Bu yüzden ayakkabı seçerken küçük olana göre değil büyük olana göre seçmelisiniz.

Dengeye önem verin

Yüksek topuklu ayakkabılar denerken ayağın ortasına baskı uygulayın. Bazı durumlarda topuğunuz ileri geri kayabilir. Bunun olmaması için ayağın farklı bölgelerine baskı uygulamalısınız.

Taban esnekliğine dikkat edin

Ayakkabı seçerken elinize alın ve tabanını esnetmeye çalışın. Kolay esnemiyorsa eklemlerinizin normal bir şekilde hareket etmesini engelleyecektir. Bu da yürüyüş bozukluğuna, hızlı yorulmaya ve vücudun enerji tüketimini arttırmaya neden olacak.

Açılacağı umuduyla ayakkabı almayın

Birkaç kez giydikten sonra açılacağını düşünmek kan dolaşımı ve kas fonksiyonlarıyla alakalı problemlere yol açabilir. Ayrıca ayakkabı şeklini de kaybedecektir.

Ayakkabı alışverişini öğleden sonra yapın

Günün sonuna doğru ayaklarınız şişmeye başlar. Bu demek oluyor ki sabah ayaklarınıza tam oturan bir ayakkabı akşama doğru sıkmaya başlayacak. Bunun olmasını engellemek için sabah saatlerinde ayakkabı alışverişi yapmaktan kaçınmalısınız.

Ayakkabının içini elinizle kontrol edin

Ayakkabının iç yüzeyi yumuşak olmalı, sert dikişler olmamalı. Taban astarı esnek ve kolayca çıkarılabilir olmalı.

Yeni ayakkabılar denerken sert yüzeyde birkaç adım yürüyün

Yumuşak halılar her ayakkabıyı rahat hissettirebilir. Bu yüzden ayakkabı denerken halısız bir yüzeyde yürümeden karar vermemelisiniz.

Maksimum topuk boyu 9.5 cm olmalı

Topuk ve taban arasındaki sağlıklı mesafe 3 cm’den kısa olmamalıdır. Bu mesafe kısaldıkça ayakkabı üzerinden dengede durmak zorlanacak ve parmak kısmına daha çok ağırlık verilecek.