Göz kayması nasıl anlaşılabilir? Göz kayması tedavisi nasıl olur? Göz kayması düzelir mi?
- Sağlık

Göz kayması nasıl anlaşılabilir? Göz kayması tedavisi nasıl olur? Göz kayması düzelir mi?

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sühan Tomaç, gözlerinde kayma sorunu yaşayan bir takım çocukların kaymayı eksilmek nedeniyle gözlerini paralel hale getirirken başlarını ve boyunlarını eğdiklerini söyledi. Bu alışkanlığın zamanla baş ve boyun eğriliğine yol açtığını anlatan Tomaç, “Bu durumdaki çocuklar bazen göz doktoruna denetleme ettirilmeden ameliyat edilebiliyor. Aileler titiz olmalı” dedi.

Çocuklarda baş ve boyun eğmelerinin göze alt bir sorundan kaynaklanabileceğini anlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sühan Tomaç, anne ve babaları uyardı. “Baş ve boyun eğmelerinde çocuklarda ortopedik bir koşul var zannediliyor” diyen Doç. Dr. Tomaç, “Ara Sıra baş ve boyun eğmesi olan çocuklar ameliyat edilebiliyor. Baş ve boyun eğmesinin sebebi göz kaynaklı olduğu için ameliyat sonucunda da bir düzelme gerçekleşmiyor” dedi.

Çocuklarında geçmeyen baş ve boyun eğriliği bulunan ailelerin mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına doktoruna başvurmaları gerektiğini açıklayan Doç. Dr. Tomaç, göz doktorunun ayrıntılı incelemesinin ardındaki tedaviye yön verilmesi gerektiğini belirtti.
Çocukların gözlerini paralel ışık halkası getirip kaymayı azaltma ihtiyacı duyduklarını anlatan Özel Can Hastanesinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tomaç, bu alışkanlığın baş ve boyun eğriliklerine yol açtığını dile getirdi. Doç. Dr. Tomaç, “Göz kayması durumunun tespitini ise, başı normal tuttuğumuzda gözde bir kayma varsa, göze alt bir boyun eğmesi sorunu olduğunu görüyoruz. Göze bağlı baş ve boyun eğriliği hastalığı ayrım edilmez ve çare edilmez ise, çocuklar ileriki yaşamlarında ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu müşteri göz kayması durumlarında çocuklar mutlaka hekime tetkik edilmeli. Bebeklerin birincil aylarında gözlerinin kabaca bir şekilde ve birincil yaştan itibaren de detaylı rutin muayeneleri yapılmalı” dedi.

Çocukların yarısından fazlasında gözün dışarı gidip gelme sorunları yaşadığını söyleyen Doç. Dr. Tomaç, kontroller itibariyle 6 aydan sonradan aralıksız bir kayma mevcut ise hakiki kayma diye nitelendirilen bir göz sorunun saptama edildiğini söyledi.