İçişleri Bakanlığı, Gece Bekçilerinin Trafik Cezası Yazabildiği İddialarını Yalanladı
- Ekonomi

İçişleri Bakanlığı, Gece Bekçilerinin Trafik Cezası Yazabildiği İddialarını Yalanladı

İçişleri Bakanlığından, “Gece bekçilerinin de trafik para cezası uyguladığı” iddialarına ilişkin, trafik güvenliğini tehlikeye düşüren makas atma, seyir halinde cep telefonuyla mülâkat, emniyet kemeri takmama ihlallerine karşın polis ve jandarma personeline “Trafik Kaide İhlali Tespit Tutanağı” tanzim etme görevi verildiği anımsatılarak, başkaca, çarşı ve semt bekçileri dahil herhangi bir birim veya kişinin yetkilendirilmediği bildirildi.

ÇIKAN HABERLER ÜSTÜNE BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir takım sosyal paylaşım ve internet haber sitelerinde, “Cadde ve sokaklarda devir yapan gece bekçilerinin de trafik para cezası uyguladıkları, kaldırıma park eden araçlara 350 lira park cezası yazdıkları” şeklinde haberler yer aldığı belirtildi.

Genel zabıtanın trafik kural ihlal tespit tutanağı düzenleme yetkisinin, Karayolları Trafik Kanunu’nun 6. maddesinde belirtildiği ve bu hükmün uygulanmasını teminen 4 Eylül 2018 tarihinde valiliklere uygulamaya ilişkin yöntem ve esasların gönderildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

SEMT BEKÇİLERİ YETKİLİ YOK

“Buna kadar, trafik güvenliğini tehlikeye düşüren makas atma, seyir halinde cep telefonuyla mülâkat, güvenlik kemeri takmama ihlallerine karşın polis ve jandarma personeline ‘Trafik Kaide İhlali Tespit Tutanağı’ tanzim etme görevi verilmiştir. Polis ve jandarma personelinin dışında, çarşı ve mahalle bekçileri dahil herhangi bir birim veya birey yetkilendirilmemiştir.

Fatih Altaylı'dan Bomba İddia: Gece Bekçileri Ceza YazıyorFatih Altaylı’dan Bomba Iddia: Gece Bekçileri Suç Oluşturan Yazıyor