Elektromanyetik alan ve radyasyon nedir? Cep telefonlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
- Sağlık

Elektromanyetik alan ve radyasyon nedir? Cep telefonlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

5G BERABERİNDE SORUNLARI DA GETİRECEK!

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon negatif etkileriyle yaşam kalitesini bozabiliyor. Kısa dönemde uykusuzluk ve halsizlik gibi etkileri hissedilen elektromanyetik radyasyon, biyolojik yapıdan hormonlara ve DNA ’ya dek vücudumuzda böylece çok değişikliğe yol açıyor. Bilhassa cep telefonu gibi cihazların kullanımında mesafenin kayda değer olduğuna dikkat çeken uzmanlar, telefonda konuşurken cihazı 1 cm uzakta tutmanın radyasyonu %10- %20 oranda azalttığına uyarı çekti.

Üsküdar Üniversitesi Elektrik- Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, son zamanlarda sıkça gündemi meşgul eden elektromanyetik radyasyonun canlılar üstünde oluşturduğu etkilere değindi.

Hay Kitap ’tan da okuyucusuyla buluşan ‘5G Nesnelerin İnterneti ve Sağlığımız” isimli kitabında da konuları detaylı bir şekilde ele bölge Prof. Dr. Şeker, insanların çok sık maruz kaldığı cep telefonu radyasyonu hakkında data vererek cep telefonundan alınan radyasyonu en üye indirecek önlemleri anlattı. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ile meydana gelecek değişimlere uyarı çekerek 5G ’nin sıhhat açısından oluşturduğu sorunlar hakkında data verdi.

“ELEKTROMANYETİK RADYASYON VE ELEKTROMANYETİK BÖLGE BİRBİRİNDEN FARKLIDIR”

Elektromanyetik radyasyon ve elektromanyetik bölge kavramlarının birbirinden farklıdır. Elektromanyetik radyasyonun tüm elektrik enerjisini kullanıp normal fonksiyonlarını icra ettiğini ve böylece yüksek frekanslı cihazların radyasyon yaydığını, düşük frekanslı cihazların mesela ev aletlerinin radyasyondan ziyade elektromanyetik bölge yayar.

“İNSAN DNA ’SINI ETKİLİYOR”

Elektromanyetik radyasyonun canlılar üzerinde en keskin etkilerinin 2004 yılında yayımlanan Istemsiz Hareket çalışması ile ortaya çıktı. Bu çalışmanın sonucunda elektromanyetik radyasyonun çocuklarda ve yetişkinlerde birbirinden farklı etkilerin görüldüğüne uyarı çekti. Elektromanyetik radyasyonun kısa dönem etkileri uykusuzluk, halsizlik olarak görülürken uzun dönem etkilerinin insanın biyoloji ile ilgili yapısını, hormonal aktivitelerini ve insan genetiğini değiştirdiğini insanın DNA ’sını etkileyerek zararlarının sonraki nesillerde zeka ortaya çıkabileceğini ifade etti.

ELEKTROMANYETİK RADYASYON BEYNİN SAVUNMA MEKANİZMASINI ETKİLİYOR

Elektromanyetik radyasyon ve insan ruhunun birer enerji olduğunu açıklayan Prof. Dr. Selim Şeker, insanın bir günde harcadığı gücün 40 watt civarında olduğunu belirtti. İki enerjinin birbiri ile etkileşimi sonucu elektromanyetik radyasyonun beyne tesir ederek beynin savunma mekanizmasına hasar verdiğini ve beynin kısımlarını girip beyinde Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara niçin olduğunu, standardın bin kat altındaki radyasyonların ise nöronların ölmesine sebep olduğunu ve bu da insan yaşamını tehlikeye sokuyor.

“KULLANIM SÜRESİ VE UZAKLIK RADYASYONU ETKİLİYOR”

Elektrikli cihazların yaydığı radyasyonların bazı ölçütlere kadar değiştirme gösteriyor. 5 dakika kullandığımız saç kurutma makinasının yaydığı radyasyonu vücudun geri kalan zamanda atabildiğini belirterek fazla sık kullanılan cep telefonlarının yaydığı radyasyonun etkilerinin vücuttan atılmasının güç olduğunu ifade etti.

MESAFEYE UYARI!

Elektrikli cihazlardan yayılan radyasyonun başvuru formu sıklığı açık havada değişiklik gösterdiği diğer kıstas ise mesafedir. Elektrikli aletlere ne değin yakın olunursa o denli radyasyondan etkilenildiğini, telefonda konuşurken telefonu 1 cm uzak tutmanın radyasyonu %10- %20 oranda azalttığına dikkat çekti.

CEP TELEFONLARI SİGARADAN BİLE DAHA ZARARLI

Elektrikli cihazların en tehlikelisinin cep telefonu olduğunu gösteren Şeker, herkesin sigara içmediğini fakat herkesin telefon kullandığını böylece cep telefonlarının sigaradan bile daha zararlı olduğunu ifade etti. Cep telefonlarının yaptığı hasarın hücreler üzerinde ve daimi olduğunu gösteren Şeker, bu zararı telafi yapabilmek için vücuda fırsat vermediğimizi bu durumun kalıcı hasarlara neden olduğunu açıklama etti.

CEP TELEFONLARI KANSER YAPAN CİHAZLAR LİSTESİNDE

Dünya Afiyet Örgütü tarafından evlerde kullanılan elektrikli cihazların kanser yapma ihtimali olduğuna dair listeye alındığını gösteren Şeker, cep telefonlarının ise 2011 ’de listeye alındığını açıklama etti. 1993 ’te cep telefonu firmalarının isteği üstüne yapılan araştırma bulgularında zeka cep telefonunun kansere neden olduğu saptandığını fakat 6 sene süren araştırmanın sonuçlarının cep telefonu firmalarınca yayımlanmasının engellendiğini ifade etti.

CEP TELEFONU KULLANIRKEN UYARI EDİLMESİ GEREKENLER

Cep telefonu kullanırken radyasyonun kulağımızdan içeri girip beyne ulaştığını açıklayan Şeker, kafatasının radyasyonu engellemediğini belirterek cep telefonundan yayılan radyasyonun etkisinin azaltılması için önerilerde bulundu. Cep telefonunun aradığınız kişiye ulaşabilmesi için yüksek dozda zor yaydığını belirten Şeker, bundan korunmak için karşısında tarafın yanıt vermesinden sonra kulağımıza götürmemiz gerektiğini bununla beraber, kulaklık kullanmanın hoparlörde konuşmanın radyasyonu azalttığını ifade etti. Telefonu gün içerisinde sıkça göstermek yerine kısa mesaj göndermenin radyasyon etkisini azalttığını gösteren Şeker, uyuduğumuz yerde cep telefonunun bulundurmamız gerektiğinin altını çizdi.

5G TEKNOLOJİSİ NEDİR?

5G teriminin kablosuz teknoloji için kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Şeker, 5G ’nin daha süratli ve daha yüksek yayılma kapasitesi sağladığını belirterek 5G teknolojisinin çevremizde yer alan mikrodalga ve milimetrik dalga radyasyonlarını fazla derecede artıracağını açıklama etti. 5G teknolojisinin Türkiye ’de çalışabilmesi için birkaç milyon baz istasyonu kurulması gerektiğini gösteren Şeker, bunun da her 3 metre ile 10 metre aralarında baz istasyonu ile tesadüf anlamına geldiğini açıklama etti.

5G TEKNOLOJİSİ BERABERİNDE SAĞLIK SORUNLARINI DA GETİRİYOR

5G teknolojisinin kullanımı ile doğada elektrosisin artacağını bildiren Şeker, 5G ’nin getirdiği radyasyondan dolayı doğal ekosistemi ve hatta atmosferi negatif etkileyeceğini açıklama etti. İnsan vücudunun daha önce hiç tanımadığı, hiç karşılaşmadığı türden bir radyasyona maruz kalacağını ifade eden Şeker, bunun sonucunda oluşabilecek sağlık sorunlarına uyarı çekti. 5G ’nin gözenekli olan büyümesi ve organlara etki ederek kanserlerin artmasına neden olacağına, bağışıklık sisteminde, kalp ve dolaşım sisteminde, biyoloji ile ilgili işlevlerde olarak etki edeceğine değinen Şeker, ayrıca ısısal etkilerin göz yüzeyinde ve favori zarar oluşturmanın yanı sıra deriyi de etkilediğini açıklama etti.

Dünyanın pek çok uygun, evlerin yakınında baz istasyonu yerine getirmek yerine fiber optik kabloların döşenmesi gerektiğini belirtti. Fiber optik kablolama daha süratli, emniyetli ve yüksek kapasitelidir. irtibat şirketlerinin daha çok kar olmak istemelerinden nedeniyle fiber optik yerine kablosuz mobil telefon üyeliğini seçim ediliyor.