SON DAKİKA

Haber Rizem

Alkolün bir kadehi bile sağlıklı değil

Alkolün bir kadehi bile sağlıklı değil
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 22:44 'de eklendi ve 248 views kez görüntülendi.

Saygıdeğer tıp dergisi Lancet’de yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında içki kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği aktarıldı.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7’sinde, kadınların ise yüzde 2’sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü açıklama edildi.

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin içki içmek olduğu belirtildi.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir tedarik alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce öteki araştırmadan yararlanan yayında, günde bir bardak içki içmenin kanser, şeker hastalığı ve verem riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7’ye, beş kadehin ise yüzde 5’e çıkardığı belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, “Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı yalnızca bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor.” diyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı King’s College London’dan Robyn Burton ise ‘alkolün dünya çapında kocaman bir sorun’ olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER