SON DAKİKA

Haber Rizem

Zaviyeden külliyeye 700 takvim kültürel miras

Zaviyeden külliyeye 700 takvim kültürel miras
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 14:46 'de eklendi ve 107 views kez görüntülendi.

Kırşehir’de, Anadolu’dan dünyaya yayılan uygarlık hareketi Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin türbesinin de bulunduğu, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki zaviye, takriben 700 takvim kültürel mirası yaşatıyor.

Ahi Evran-ı Veli göre 1300’lü yıllarda yaptırılan, yüzyıllar boyunca kimsesizler için aşhane, çilehane ve tasavvuf sohbetleri mekanı olarak hizmet veren zaviye, bugün Ahi Evran-ı Veli Camisi ve Türbesi olarak hizmet veriyor.

MUHAFAZA EDİLİYOR

Giriş kısmında Fatih Sultan Mehmet’in, iç kısmında ise 2. Mahmut’un tuğralarının orijinal halleriyle muhafaza edildiği camide, Ahi Evran-ı Veli’nin türbesi ile 6 yakının mezarları yer alıyor.

Türkiye’nin çoğu yerinden öncelikle esnaf teşkilatları almak üzere kesintisiz ziyaretçilerin bulunduğu camide Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran-ı Veli’nin mirasını devam ettirmek ve vasiyetini yapmak için caminin ve türbenin de içinde bulunduğu alanda Ahi Evran Külliyesi Projesi başlattı.

Zanaatkarlar Çarşısı, Ahi Kütüphanesi, Ahilik Haftası Kutlamaları Meydanı, Ahilik Araştırma Merkezi gibi birçok mekanın yer aldığı projenin birinci etabı bitirildi, ikinci etap çalışmaları devam ediyor.

Zaviyeden külliyeye 700 yıllık kültürel miras

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER