Yılmaz Vural'ın Hayatından Esinlenerek Yaptılar! Bu Oyunda Teknik Direktör Yürüdükçe Takım kazanıyor
- Ekonomi

Yılmaz Vural’ın Hayatından Esinlenerek Yaptılar! Bu Oyunda Teknik Direktör Yürüdükçe Takım kazanıyor

İzmir’de genç girişimcilerin tasarladığı internet üzerinden oynanan futbol menajerlik oyunu, yerli olmasının yanına benzerlerinden ayrılan garip özellikleriyle alaka çekiyor. Üniversite öğrencileri kadar tasarlanan oyun meşhur teknik direktör Yılmaz Vural’ın kariyerinden esinlenerek yapıldı.

OYUN ‘ADIM SAYAR’ UYGULAMASIYLA BİRLEŞTİRİLDİ

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) eğitim görebilen bir grup öğrenci, enstitü bünyesindeki İzmir Teknopark’ta oyun yazılımları yerine getirmek üzere bir şirket kurdu. Tanıdık Olmayan firmaların geliştirdiği futbol menajerlik oyunlarına Türk kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiğini fark eden genç girişimciler, orijinal özelliklere sahip bir oyun sıralamak üzere alıştırma başlattı. Mobil oyunların insanları hareketsizliğe yönelttiği eleştirilerinden hareketle zeki telefonlardaki “adım sayar” uygulamasıyla oyun yazılımını birleştiren genç yazılımcılar, böylelikle gün içinde daha artı hareket eden kullanıcının sanal oyunda daha ayrıcalıklı olduğu bir özellik yarattı.

OYUN 1986 YILIYLA BAŞLIYOR

Genç girişimcilerin “9PM” ismini verdiği oyunda deneyimli teknik direktör Yılmaz Vural’ın hayatından esinlenildi. Yılmaz Vural’ın teknik direktörlüğe başladığı 1986 yılıyla başlayan oyunda, kullanıcı başlangıçta Vural’ın yardımcısı olarak göreve başlıyor. sonradan Vural, Türkiye A Ulusal Futbol Takımı’nın başına geçince mevcut takımdaki teknik direktörlük görevini kullanıcıya bırakıyor. Kullanıcının takımının performansını artırması için gün içinde fazla adım atması ve oyundaki bulmaca ve akıl oyunlarını oynayarak takımının taktik becerisini geliştirmesi gerekiyor. 1986 yılına özgü tasarımların kullanıldığı oyunda, yıllar geçtikçe gerçeğe uygun olarak değişen tasarımlarla futbol nostaljisi yaratılmaya çalışılıyor.

“VURAL’IN KİTABINDAN YARARLANDIK”

9PM oyununu tasarlayan Uncosoft firmasının yönetici ortağı Edip Enes Çakır, dünyada maksimum kullanılan menajerlik oyunlarında Türk kullanıcıların ilk üçte yer aldığını, bu alanda Türkiye’ye özgü bir oyunun bulunmadığını açıklama etti. Geliştirdikleri oyunla Türk futbolu nostaljisi yaratmak istediklerini anlatan Çakır, kullanıcıyı fiziksel aktiviteye teşvik eden özelliğin ise bu tür uygulamalarda ilk olarak kullanıldığını savundu.

Oyunun Ocak ayından itibaren başvuru formu mağazalarına sunulacağını dile getiren Çakır, “Türkiye, menajerlik oyunlarını en çok oynayan ülkelerden bir parça başına. Dolayısıyla çok büyük bir pazar. Zaten başlangıç olarak da biz bunu hedefleyerek çıktık. Yurt dışarıda yapılan çok fazla oyun var ama Türkiye’den hiç değil. Bu açığı kapatmak istedik” dedi.

Çakır, 1986’da başlayan oyunda bir zaman sonradan reel zamana gelineceğini bundan sonraki işlem için ise bambaşka özellikler üstünde çalıştıklarını kaydetti. Oyunun esin kaynağı olan Yılmaz Vural ile uzlaşma yaptıklarını, kendisinin oyunun deneme sürümünü oynayınca fazla mutlu olduğunu açıklayan Çakır, “Yılmaz Vural, futbol camiasının sevdiği ve tanıdığı bir yüz. Kendisi de oyunu fazla sevdi ve çok inanıyor oyuna. zaman zaman bizleri motive ediyor. Oyunu hazırlarken Yılmaz Hoca’nın yazdığı kitaptan da yararlandık” diye konuştu.