SON DAKİKA

Haber Rizem

Babasının Tavsiyesine Uydu, Bin 300 Kişiye Iş Veriyor

Babasının Tavsiyesine Uydu, Bin 300 Kişiye Iş Veriyor
Bu haber 04 Aralık 2018 - 18:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karaman’da, 41 yıl önce üniversite eğitiminin peşinde babasının “kendi işinizi kurun” tavsiyesi ile ticarete atılan 67 yaşındaki meslek adamı Kemal Boynukalın, bugün bin 300 kişiye istihdam sağlayıp, 85 ülkeye ihracat yapıyor.

Organize Sanayi Bölgesi’nde 1995 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk 500 büyük firması arasına girmeyi başaran bisküvi firmasının idare heyeti başkanı Kemal Boynukalın, lise eğitiminin peşinde kısa bir süreliğine Almanya’ya gittiğini söyledi. Burada 2 yıl çalıştıktan daha sonra memleketine döndüğünü gösteren Boynukalın, “Türkiye’ye dönünce Ankara Eğitim Enstitüsü’ne kaydoldum. O yıllarda koşullar oldukça zordu. Okula gittim fakat öğretmenlik yapma gibi düşüncem yoktu. Biz 4’ü erkek, 7 kardeşiz. Babam belediyede zabıta amiriydi. 5 kardeş yüksek tahsil yaptık. Babam bize sürekli ‘Ceketimi satar sizi okuturum ama siz kendi işinizi kurun’ derdi.” diye konuştu.

HIRDAVATÇI OLARAK BAŞLADI

Bunun üstüne iş yeri açarak ticarete atılmaya karar verdiğini anlatan Boynukalın, şöyle devam etti:

“Semerciler Sokağı’ında amcamın küçük bir marangoz dükkanını devraldım. Burayı hırdavatçı yaptım. Ticari hayatım 1977 yılında böyle başladı. Zamanla kardeşimi ve ağabeyimi yanıma alarak işleri büyüttüm. İnşaat malzemeleri satmaya başladık. O zamanlar Karaman’da organize sanayi bölgesi yeni yeni parlıyordu. Meslek adamlarına malzeme veriyorduk. Bisküvi sektörüne girmek istedik. Araştırdık. 1994 yılında karar verdik, 1995 yılında inşaata başladık. Ilk tesisimiz 3 bin metrekareydi. ‘Anı’ ismiyle 1995 Eylül ayında üretime başladık. Kendi markamızla sıfırdan başlayıp, 23 yıldır defalarca büyümeyi maksat aldık. Muhakkak adımlarla, sindire sindire büyüdük. Daima ihracata yük verdik. Bunun sonucunda Karaman’da ihracatta 5-6 yıldır zirveyi bırakmadık. Bisküvi sektöründe 60 civarında ürün çeşidimiz var. Bin 300 işçi çalıştırıyor, 85 ülkeye ihracat yapıyoruz. İSO’nun yayınladığı ilk 500 listesindeyiz.”

Boynukalın, meslek dünyasında mutlaka uyduğu prensiplerinin olduğunu, bunları da Semerciler Sokağı’nda komşuları olan esnaf büyüklerinden öğrendiğini dile getirerek, sözlerini sürdürdü:

“Semerciler Sokağı bize mektep oldu. bir kere, ne meslek yaparsan yap dürüstlüğü bırakmayacaksın. Müşteriye yalan söylemeyeceksin. İşini peşine düşüp takip edeceksin. Ben 17 yıl o sokakta çalıştım ama hiçbir süre iş yerini birincil açan esnaf olamadım. Allah rahmet eylesin, Galibiyet Keçeci ve Süleyman Dinçer ağabeyimiz benden her zaman erken gelirdi. Akşam eve saat 19.00’da baskı giderdik. Bugün de mutlaka sabahleyin 08.00’den önce meslek yerimde olurum. Zaten biz hareketli olmazsak yaşayamayız. Asla emekli olamayız.”

“BUNLARI ÇÖZMEK İÇİN GÖÇ ALMALIYIZ”

AYNI ZAMANDA Karaman Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Başkanlığı görevini de yürüten Boynukalın, OSB’nin ilde ekonominin can damarı olduğunu vurguladı. Kentte sanayinin amiral gemisinin bisküvi sektörü olduğuna dikkati çeken Boynukalın, şöyle konuştu:

“Bisküvi fabrikalarında 13 bin emekçi çalışıyor. Bisküvimiz, bulgurumuz ve alet sanayimiz var. Makine sanayisinin gelişmesinin sebebi de bisküvi sektörüdür. Bisküvi fabrikaları için harikulade makineler yapan arkadaşlarımız var. Karaman’da firmalar yüzde 50 veya 60 kapasite ile çalışıyor. Bizim 400 tonluk kapasitemiz var, çalıştığımız kapasite günlük 200-250 ton. En büyük problem işçi. Biz hala işçileri 100 kilometre uzakta getiriyoruz. Karaman’dan gelen işçinin maliyeti ile çevre ilçelerden getirdiğimiz işçi arasında 3-4 kat maliyet farkı oluyor. Bunları çözmek için göç almalıyız, göç almak için de projeler geliştirmeliyiz.”

Boynukalın, öz sermayesini yatırıma çeviren, tekrar tekrar istikrarlı büyümeyi tercih eden ve ihracat odaklı çalışan Karamanlı sanayicinin son aylarda ekonomide yaşanan gelişmelerden çok artı etkilenmediğine sinyâl etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER