Ucuzluk Cezbediyor! Bu Pazara Gidebilmek İçin Uyumuyorlar
- Ekonomi

Ucuzluk Cezbediyor! Bu Pazara Gidebilmek İçin Uyumuyorlar

Her türlü ürünün her fiyattan bulunabildiği bit pazarlarında esnaflar, gece yarısından itibaren tezgahlarını kurmaya başlıyor. Bit pazarına gelen müşterilerin önemli bir kısmını ise üniversite öğrencileri oluşturuyor. Tezgahlarda yer alan ve kendilerine uygun eşyaları kaçırmamak için geceleri uyumadıklarını dile getiren vatandaşlar, pazardaki ucuzluğun insanları cezbettiğini vurguladılar.

“DAHA HİÇ UYUMADIM”

Bit pazarına sabahın erken saatlerinde gelen öğrencilerden olan Oğuzhan Yılmaz, ucuz ürünlerin halk için bir çekicilik kaynağı olduğunu belirterek, “Ben bit pazarına ilk defa 2 sene önce falan gelmiştim herhalde. Halk Müziği burayı seviyor. Garip şekilde buranın ucuz olduğunu hissediyorlar. O yüzden ilgi ve istek çok yüksek. Benim tahminim o yönde. Ben de mesela daha hiç uyumadım. Buraya geldim. Eve gidince uyuyacağım. Niye bilmiyorum lakin bir cazibesi var. Aklınıza gelmeyecek şeyleri burada buluyorsunuz. O Kadar bir avantajı var bence. Hiç işime yaramayan bir eşyayı da almışlığım olmuştur. Ucuzluk sizi memnun ediyor gerçekten” biçiminde konuştu.

“SABAHIN KÖRÜNDE HERKES BURADA”

Pazarda uzun yıllardır tezgahtarlık yapan Ercan Fidan ise mahsul çeşitliliğinin önemine dikkat çekerek, “Burada ne bulursak onu satıyoruz. Her şeyi satıyoruz. üstelik pazar günü, insanların istirahat edeceği gün. Saat gece 2’de biz buradayız. Neden? Geçim sıkıntısı. Kimi çöpten, hurdadan bulduklarını getiriyor kimi parasıyla satın alıyor. Gördüğünüz gibi sabahın köründe cümbür cemaat burada. Buradaki gençlerin çoğu Anadolu Üniversitesinden geliyorlar. Onlar da ticaret amaçlı geliyorlar. Kendilerine buradan bir şeyler bulup internet üzerinden ekmeğini arıyorlar. Hem okuyor ayrıca de ekmeğini çıkartıyorlar. Burada istediğin her şeyi bulursun. Sıfırı da var, ikinci eli de var. Adam 100 liraya bir bot alacağına gelir buradan 10 liraya alır, gider. Gariban yeri burası” ifadelerini kullandı.

“BURAYA ULAŞMAK İÇİN 6’DA KALKTIK”

Pazara gelebilmek için 6’da kalktıklarını bildiren öğrenci Ayşenur Civil ise şunları kaydetti: “Dışarıdan bir şey alıyoruz, 50-60 lira para veriyoruz. Burada 5 lira veriyoruz. Evet, kullanılmış eşyalar fakat bir defa yıkadıktan sonra ben kullanabiliyorum. O yüzden burayı tercih ediyoruz. Buraya varmak için 6’da kalktık. Daha önceden birkaç tane kazak aldım. Nostaljik eşyalar aldım. Kullanıyorum da hala. Hoşnut olduğum için her zaman geliyorum.”