SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye’nin Birincil Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı

Türkiye’nin Birincil Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:23 'de eklendi ve 1.410 views kez görüntülendi.

Türkiye’de petrolün bulunduğu Batman’daki Raman Dağı’nda 1948’de üretime başlayan birincil petrol kuyusu Raman-8’den, 70 yılda 1 milyon ton petrol çıkarıldı.

Üretime başladığında 200 varil petrol üreten ve son yıllarda 50 varile dek üretimin düştüğü Raman-8 kuyusu, aynı zamanda ara verilmeden petrol çıkarılan tek kuyu unvanını da elinde bulunduruyor. Bölge halkı bugüne kadar çoğu ünlü siyasetçinin de ziyaret ettiği kuyuya büyük değer veriyor.

70 YILDIR PETROL ÇIKARILIYOR

Türkiye’de ‘petrol’ denince akla ilk Batman gelir. Batman’daki Raman Dağı’ndan 70 yıldır petrol çıkarılıyor. Rezerv olarak varlıklı olmasa da Raman’dan sürekli olarak çıkarılan petrolün miktarı Türkiye Petrolleri Diyarbakır Alan Müdürlüğü yetkililerinin verdiği rakama kadar 70 yılda 1 milyon tonu buldu. Türkiye Petrolleri günümüzden 64 yıl önce kurulmuşken, Raman Dağı’nda üretim 1948 Mart ayında başladı.

TARİHİ KUYU RAMAN-8

Raman Dağı’ndaki kuyular arasındaki Raman-8’i, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de ziyaret etmişti. Etrafı tel örgülerle çevrilen Raman-8’de petrol çıkınca İnönü, emeği geçen işçileri dağıtılmış hediyelerle ödüllendirmişti.

Raman Dağı’nın sembolü olan Raman-8 petrol kuyusunu günümüze değin yüzlerce devlet yetkilisinin ziyaret ettiğini belirten Yakıtlı Köyü Muhtarı Abdulsamet Gezici, “Emektar kuyuya gözümüz gibi bakıyoruz. Bu kuyunun milli ekonomiye katkısı çok büyük. Yakıtlı köyümüzün etrafının dört bir yanında kuyular var fakat 70 yıldır üretimde olan tarihi kuyu, bizim gönlümüzde yeri ayrıdır. Türkiye’deki ilk petrol kuyusu Raman-8’i bugüne kadar sayısız üst düzey davetli ziyaret etmiştir. Çünkü bu emektar kuyunun petrolcülük tarihinde yeni büyüktür” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER