SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye Yeni Petrol Hamlesi İçin Düğmeye Bastı: Uçakla Yerçekimi Farklılıklarına Bakılacak

Türkiye Yeni Petrol Hamlesi İçin Düğmeye Bastı: Uçakla Yerçekimi Farklılıklarına Bakılacak
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 11:20 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.

Afrika ilk kez almak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan havadan petrol sismik araştırmalarının ilk uygulaması, Türkiye’de de hayata geçirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Doğu ve Güneydoğu’da sismik çalışmaları havadan yapmaya başladı.

KARIŞ KARIŞ KAYIT ALTINA ALIYOR

Bir İngiliz firmasıyla yapılan anlaşmayla 10 karakter uzman petrol ekibinin tahsis yaptığı Türkiye Petrolleri’ne ait uçak, Batman Havalimanı’ndan güneşin ilk ışıklarıyla birlikte havalanarak bölgeyi karış karış kayıt altına alıyor. Yerçekimi farklılıklarını tespit eden uçak, olası yeni petrol sahaların belirliyor.

YENİ KUYULAR İÇİN SONDAJ ALANI SAPTAMA EDİLİYOR

Jeolojik üstünkörü çalışmaların yanı sıra sismik çalışmayı da kolaylaştıran uçağın yaklaşık 1,5 ay süreyle Doğu ve Güneydoğu’daki birçok bölgeyi tescil altına alacağı belirtildi. Datalara yüklenen veriler, Türkiye Petrolleri’nin Ankara’daki Arama Daire Başkanlığı’nca değerlendirilerek, yeni açılacak petrol kuyuları için sondaj alanları saptama ediliyor. Yerden takriben 200 metrede uçan uçak, bulutlu havalarda ise çalışmalarına ara veriyor. Türkiye Petrolleri’nin bugüne değin yerden yapamadığı sismik incelemeler yeni yöntemle gerçekleştirebiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER