SON DAKİKA

Haber Rizem

Japonlardan gördü bin liraya güneş panelli bisiklet yaptı

Japonlardan gördü bin liraya güneş panelli bisiklet yaptı
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 11:04 'de eklendi ve 118 views kez görüntülendi.

Japonların ürettiği güneş panelli elektrikli bisikletleri düş ederek bin liraya mal ettiği üç tekerlekli bisikleti ile Silifke sokaklarında bütün bakışları üzerine toplayan 68 yaşındaki Sabri Dölek, benzinsiz, mazotsuz, şarjsız güneş panelli üç tekerlekli bisiklete binmenin keyfini yaşıyor.

GÖRENLER HAYRETE DÜŞÜYOR

Gün içinde güneşten aldığı enerjiyle süresiz yol alabilen ve hiç şarja lüzum duyulmayan bisikleti görenler hayretler içinde kalıyor.

Japonlardan fark etti, bin liraya güneş panelli bisiklet yaptı

“AKÜLERİ 10 SAAT ÇOK MIKTAR ETMEK GEREKİYOR”

Japonların sikinti etmeyen güneş paneli üç tekerlekli elektrikli bisikletten esinlendiğini belirten Sabri Dölek, “Elektrikli üç tekerli bisikletin 5 tane 60 volt kendi aküsü var. Bu aküyle en fazla 35 kilometre gidersin. Ondan daha sonra gidemezsin. Çünkü aküleri 10 saat sorumluluk etmek gerekiyor. Bu da süre kaybını yol açıyor. Bunu ortadan kaldırmak ve yolda kalmamak için düşündüm ve bu panel sistemi aklıma geldi. Daha öncede panel sistemi yapmıştım ondaki paneller 12 volt yük ettiği için temas sistemini 12 volta çevirip sabah akşama dek sikinti etmek zorunda kalıyordum. Bunu değiştirdim. Panel sistemini seri bağlantı yaparak 80 volt üzerinden yük ediyorum. 3 amper sorumluluk ediyor. Ulaşımda benzine, mazota ve LPG ’ye zam geliyor. Hemen keza seyahat yapıyorum. Ayrıca güneş paneller bir uçtan bir uca bisiklet yolda bu arada kendini sorumluluk ediyor. Bundan Böyle şarj etme gibi bir problemim ortadan kalktı. Yakın mesafe büyük kasaba içinde rahatlıkla ulaşımımı yapıyorum.” dedi.

Japonlardan gördü bin liraya güneş panelli bisiklet yaptı

“TÜRKİYE’YE BİR GELIR GETİREBİLİR”

Bisikleti inceleyen gençlerden Mehmet Ali Gezer, “Benzin ve akaryakıt fiyatları artınca böyle bir bisikletin yapılması bana rasyonel geldi. Masrafı da eksik. Amcamı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Gürcan Ender ise “Bir vatandaş olarak Sabri Beyin yaptığı bu icadı çok beğendim. Memleketimizde güneş çok. Sabri Beye destek verilirse Türkiye ’ye bir gelir getirebilir.” şeklinde konuştu.

Japonlardan gördü bin liraya güneş panelli bisiklet yaptı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER