SON DAKİKA

Haber Rizem

Son 47 yılın en sıcak yılı

Son 47 yılın en sıcak yılı
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 11:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2018 yılında Ocak-Temmuz aylarını içeren 7 aylık ölçümlere tarafından sıradan sıcaklık 15 derece oldu.

Bu da 2018’in son 47 yılın en sıcak yılı olarak geçtiği anlamına geliyor. 2018 yılı içinde en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 47.4 derece ile Cizre’de ölçüldü.

2018 yılı ilkbahar mevsiminde son 47 yılın en sıcak ilkbaharı olarak kayıtlara geçti.

SICAKLIKLAR 1-1,5  DERECE ARTTI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adaletli Tek, sıcaklık artışının sebebinin küresel iklim değişikliği olduğunu kaydetti.

Küredeki sıcaklıkların artmasıyla birlikte atmosferdeki suyun da buharlaşarak yağışlarla birlikte özellikle sıcaklıkların arttığını söyleyen Tek, “Bunun temel noktalarına gitmeye başlarsak, istenilen refah, gelişen nüfus büyük enerji taleplerine yol açıyor. Bu enerji talepleri de bizi enerji pazarına yönlendiriyor. Enerji pazarının da yüzde 80’i eski kalıntı yakıtlar. Fosil yakıtlar da karbondioksit üretiyor. Karbondioksit manâlı bir sera gazı. Atmosferimizde sera etkisi gösteriyor ve sıcaklıkların tez artmasına sebep oluyor. 100 yılın başından bu yanlamasına İstanbul’da sıcaklıklar 1- 1,5  derece aralarında arttı.” diye konuştu.

KÜREMİZ GITTIKÇE ISINIYOR

Tek, 2017 yılının 100 yılın başından bu yandan yapılan ölçümlerde 3’üncü en sıcak yıl olduğunu söyledi. 2016 yılının ise 100 sene içerisindeki en sıcak yıl olduğunu aktaran Adil Tek, 2013-2017 arasındaki 5 yılın da 100 yılın başından bu yandan en sıcak geçen yıllar olduğunu kaydetti.

Adaletli Tek, “Sıcaklıklar son yıllarda daha da artmaya başladı. Gezegendeki sıcaklık gitgide artıyor. Bilhassa Avrupa’nın batısında 2,2 buçuk dereceye varan, ortalamaların üstüne meydana çıkan sıcaklık değerleri 2018 için görüldü. Küremiz gittikçe ısınıyor bu da beraberinde meteorolojik karakterli, iklim değişikliğinden kaynaklı afetleri beraberinde getiriyor. Meteorolojik karakterli ve iklim değişikliğine emrindeki afetler depremden bile daha ön plana çıkmış vaziyette. Beraberinde getirdiği kuraklık, fazla seller, kuraklığı beraberinde getirdiği yiyecek üretimindeki problemler var. Problemi şu lahza için durdursak bile, atmosfere verdiğimiz sera gazını azaltsak bile koşul 200 sene devam edecek görünüyor. Bizim yapmamız gerekenler;  enerji tüketimini minimuma indirmek. üstelik yeşil alanların çoğaltılması” dedi.

Son 47 yılın en sıcak yılı

“İZMİR VE AYDIN’DA 40-45 DERECEYİ BAKMAK OLASI OLACAK”

Adaletli Tek, “Önümüzdeki senelerde mesela İzmir’de, Aydın’da 40- 45 dereceleri görmek olasi olacak. İstanbul’da tekrar 39- 40 derecelere yakınlaşan sıcaklık değerlerini önümüzdeki yıllar içerisinde görme olasılığı çok yüksek. Bu yıl olduğu gibi fazla yağışlar, geçen sene olduğu gibi o kuvvetli dolular meydana gelecek. Yeniden hortumları çok daha sık görmeye başlayacağız.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER