Soğuk havalarda neden ağrılar artar?
- Sağlık

Soğuk havalarda neden ağrılar artar?

Soğuk havalar kireçlenen eklemleri sertleştiriyor, kışın; boyun, bel, kalça, diz ve but bileği ağrıları artıyor. Peki, gündüz hayat kalitenizi bozan ağrılar, geceleri uykunuzdan uyandırıyor ve dinlemenize rağmen geçmiyor mu?

Vücudun bütün yükünü taşıyan eklemlerin, kıkırdakları zamanla yıpranıp işlevlerini yerine getiremediğini belirterek şöyle konuştu: “Yıllar içerisinde vurmalar, çarpmalar, ters hareketler, pozitif kilo, bilinçsiz yapılan egzersizler, kıkırdaklarda, adale ve bağlarda hasara niçin olarak, eklemlerin dejenerasyonuna ve kireçlenmesine niçin olur. Soğuk havalarda iyice sertleşen eskimiş eklemler, gece uykusundan uyandıracak ağrılara neden olabilir. Eklem sağlığında, kemik, kıkırdak gelişiminin önemi dek, kemiği çevreleyen kas ve yumuşak doku sisteminin de sağlığı önemlidir.

Günlük yaşam aktivitelerimizi rutinimiz dışarıya fazla yaptığımızda, konut işleri sırasında fazlaca eğilip doğrulduğumuzda, merdiveni bilhassa ağır bir ağırlık taşırken artı kullandığımızda, artı yüründüğünde herkeste sancı olabilir, oysa sancı gece uykusundan uyandıracak değin şiddetliyse ve dinlenmeyle geçmiyorsa bir uzmana o süre başvurmak gerekir.

En fazla görülen şikâyetler istirahat edildiği halde geçmeyen sancı, eklemden aşırı çıtırtı sesi gelmesi veya hareket kısıtlılığıdır. Bu şikâyetlerle gelen hastanın alışılagelmiş bir grafisini çektiğimizde eklemdeki daralma, kıkırdak yüzeylerdeki harabiyet veya oluşan osteofit dediğimiz kemiksi çıkıntılara tarafından eklem probleminin derecesi belirlenir. Çare seçeneklerimizi, hastanın yaşı, cinsi, hobileri, yaptığı işlere ve eklemin belirlenen harabiyet derecesie göre belirleriz.

ADALE VE EKLEMLERİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN TAVSİYELER

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı; beslenmenin yanı sıra, eklem hareket açıklığını arttıran, adale uzunluğunu ve esnekliğini sağlayan egzersizlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek uzun ömürlü kaslar ve eklemler için yapılması gerekenleri sıraladı:

•Her şeyde olduğu gibi adale ve eklemleri kullanmada da bir sınır olmalıdır.
•Mutlaka kas ve kemik yapısına uygun bir spor tercih edilmelidir.
•Kişiye uygun olmayan hareketleri içeren sporlar, gelecekte hiç de yüz yüze gelmek istenilmeyen gerginlik kırığı, kas ve tendon yaralanmaları gibi problemleri beraberinde getirebilir.
•Kas ve eklemleri gözetmek için Plates ve yüzme seçim edilebilir.
•Eklemleri yıpratmadan günlük on bin adım atılabilir.
•Yere oturma, çömelme, diz bunalım gibi pozisyonlarda uzun zaman kalınıyorsa eklemler normalden daha pozitif aşınabilir.