SON DAKİKA

Haber Rizem

Simide Yüzde 50 Zam Yapıldı, Vatandaş Karşı Çıktı

Simide Yüzde 50 Zam Yapıldı, Vatandaş Karşı Çıktı
Bu haber 10 Eylül 2018 - 11:50 'de eklendi ve 231 views kez görüntülendi.

Samsun’da bu sabah itibariyle simide yüzde 50 oranında zam yapıldığını öğrenen vatandaşlar, “Bundan Böyle simitlerde mi Amerika’dan geliyor.” şeklinde karşı çıktı. Samsun Fırıncılar Odası Başkanı yaptığı açıklamada, ”Doların artışıyla birlikte susam ve una gelen zammın peşinde böyle bir çoğaltma yaşandı maalesef.” dedi.

1 LİRADAN 1,5 LİRAYA ÇIKARILDI

Samsun’da takriben 4 yıldır 1 liradan satılan simit, bu sabahtan itibariyle yeni gelen zamla birlikte 1,5 liradan satışa sunuldu. Sabahtan gözlerini zamla açan vatandaşlar, kahvaltılık simit almak için girdikleri simitçilerde büyük bir şok yaşadı. Simide yüzde 50 oranında zam geldiğini duyan vatandaşlar, “Simitte mi Amerika’dan geliyor.” diye tepki gösterdi.

SAMSUN FIRINCILAR ODASI BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Simide yapılan zam hakkında yorumlama yapan Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Bugün itibariyle simide yüzde 50 zam geldi. 1 liradan satılan simit 1,5 TL oldu. Simitteki artışın natürel ancak dolarla bir bağlantısı var. Maliyetler bilindiği üzere uçup gitti. hemen un fiyatlarına yüzde 60’a yakın zam geldi. 2014 tarihinden bugüne kadar 80 gramlık simit 1 liradan satışa sunuluyordu. Bugün 80 gram olan simit 90 grama yükselerek fiyatı da 1,5 TL oldu. Doların artışıyla birlikte susam ve una gelen zammın gerisinde böyle bir artış yaşandı maalesef.” dedi.

“SİMİT DE Mİ AMERİKA’DAN GELİYOR”

Simit olmak için fırınların yolunu tutan vatandaşlar ise yapılan yüzde 50 zamma veryansın etti. Vatandaşlar, “Bundan Böyle simit de mi Amerika’dan gelmeye başladı. Her şeye zam geliyor. Bir simide yüzde 50 zam yapılır mı? Çok pozitif zam yapıldı. Artık nehir ve simit ikilisi tarihe karıştı. Yetkililerin bu duruma bir an önce çözüm bulması gerekir” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER