SON DAKİKA

Haber Rizem

Mısır’daki idam kararına BM’den tepki

Mısır’daki idam kararına BM’den tepki
Bu haber 10 Eylül 2018 - 11:30 'de eklendi ve 88 views kez görüntülendi.

Eski Şili Devlet Başkanı olan ve BM’deki görevine yeni başlayan Bachelet, yazılı açıklamasında, aralarında Şehit Esma’nın babası Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişiye idam kararı verilmesinden koskocoman endişe duyduğunu belirtti.

Cumartesi yapılan yargılamanın ve verilen cezaların “adaletsiz” olduğunun altını çizen Bachelet, kararın uygulanması durumunda “anlaşılır biçimde ve geri döndürülemez adli bir kusur” yapılacağı uyarısında bulundu.

KARARDAN GERİ DÖNÜN ÇAĞRISI

Bachelet, Mısır’da 300’ü tutsak, 439’u firari 739 kişinin yargılandığı davanın “geniş çaplı eleştirilere” yol açtığını, bununla birlikte Rabia Meydanı’ndaki olaylara karışan emniyet görevlilerinin, yeni meydana çıkan yasayla koruma altına alınmasının büyük çelişki olduğunu vurgulayarak, “Yargı cümbür cemaat için eşit olmalıdır. Kimse dokunulmaz değildir.” ifadelerini kullandı.

Yüzlerce kişinin yargılandığı toplu davada, kişilere hukuki temsil hakkı ve savunmalarında kanıt sunma hakkı verilmediğini anımsatan Bachelet, Darı savcılık makamının da mahkemeye sanıkların suç işlediğine dair yeterli kanıt sunamadığının altını çizdi. Bachelet, Kahire Ceza Mahkemesi’nin dün verdiği 75 kişi hakkındaki idam kararının bozulması gerektiğini vurgulayarak, “Mısır Temyiz Mahkemesi’nin bu kararı gözden geçirmesini umuyorum.” dedi.

KATLİAMLARIN SORUMLUSU DARBECİLER

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine 1 Eylül’de başlayan Bachelet, Darı mahkemesini uluslararası yargı standartlarına hürmet duymaya ağırlama etti. Bachelet, 14 Ağustos 2013’te Rabia ve Nahda meydanlarında İhvan mensuplarının başlattığı protestolarda, takriben 900 “silahsız göstericinin” Darı emniyet güçlerince öldürüldüğünü anımsatarak, askeri darbenin bu katliamlardan sorumlusu olduğu yolundaki eleştirilere dikkati çekti.

MISIR’DAN BM’YE YANIT

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, Birleşik Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 75 kişiye ölüm cezası verilmesiyle ilgili kararın bozulması çağrısına tepki gösterildi.

Yapılan açıklamada Bachelet’in ifadelerinin kınandığı belirtildi ve bunun, göreve başarısız bir açılış olduğu kaydedildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER