Rusya, Suudi Arabistan'dan Ülkelerine Ilave Yatırım Yapılacağını Açıkladı
- Ekonomi

Rusya, Suudi Arabistan’dan Ülkelerine Ilave Yatırım Yapılacağını Açıkladı

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Dmitriyev, Rusya-Suudi Arabistan karşılıklı fonu yoluyla 2019’da Rusya’ya 2 milyar dolarlık ilave yatırım yapılmasının planlandığını açıkladı.

AÇIKLAMA RUSYA’DAN YAPILDI

Rusya Aracısız Yatırım Fonu Başkanı Kiril Dmitriyev, Arjantin’deki G20 Zirvesi kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Rusya’ya karşın yatırımlarının artacağını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, G20 dahilinde bir mülâkat gerçekleştirdiklerini anımsatan Dmitriyev, “Bu görüşmede Suudi Arabistan’ın Rusya’daki yatırımlarının manâlı bir boyuta ulaştığı doğrulama edildi.” dedi.

Gelecek yıla ilişkin Rus ekonomisine ilave yatırımların yapılmasının planlandığını anlatan Dmitriyev, “Rusya-Suudi Arabistan karşılıklı fonu aracılığıyla Rusya’daki altyapılar projelerine 2019’da 2 milyar dolarlık ilave yatırım yapılması planlanıyor.” diye konuştu.

DOSTÇA TAVIRLARI G-20 ZİRVESİNE DAMGA VURDU

Arjantin’in başkenti Buenos’te düzenlenen G20 zirvesinde liderler Suudi Arabistan adına katılan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile mesafeli bir görünüm sergiledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dostça görüntüleri ise dikkat çekti. Liderler zirvenin açılış oturumu için Costa Salguero fuar bir araya geldi. Prens Selman, Kaşıkçı cinayetinden bu yandan başta liderlerin katıldığı milletlerarası bir toplantıda doruk gösterdi.