Pulmoner endarterektomi nedir? Pulmoner endarterektomi ameliyatı nasıl yapılır?
- Sağlık

Pulmoner endarterektomi nedir? Pulmoner endarterektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, Pulmoner endarterektomi hakkında açıklamalarda bulundu. Pulmoner endarterektomi, kalpten akciğerlere kanı götüren pulmoner arterlerdeki katılaşmış kan pıhtılarını temizlemek için yapılan bir işlemdir. Genel Olarak but toplardamarlarındaki pıhtılar dolaşım aracılığıyla kalbe ve oradan da akciğere dışarı giden pulmoner arterlerde süre içerisinde birikerek, akciğerlerdeki esas damarların tıkanmasına neden olur. Kan akışının giderek azalmasıyla beraber pulmoner hipertansiyon ve sağ yürek yetmezliği durumu ortaya çıkar.

Hastalarda genellikle artan pulmoner hipertansiyona ast solunum yetmezliği ve yürek yetmezliği bulguları ön plandadır. Pulmoner hipertansiyon olan ve pulmoner endarterektomiye yerinde hastaların büyük bir çoğunluğu “pulmoner endarterektomi” cerrahisi ile normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Bu operasyon ile akciğerlerdeki kısıtlı kan dolaşımı olağan ayla getirilir.

PULMONER ENDARTEREKTOMİ NEDİR?

Pulmoner endarterektomi son derece karışık bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonda akciğere kalpten kan taşıyan asıl damarlar pıhtıdan arındırılmaktadır. Işlem genel olarak 5 ile 6 saat arasında sürmektedir. Operasyon sırasında hastalar yürek akciğer makinesine bağlanmaktadır. Hastanın beden ısısı ameliyat süresince18 dereceye düşürülmektedir. Bu sayede beynin ve vücudun oksijen ihtiyacı azalır ve işlem süresince bütün organlar korunmuş olur. Ameliyatın en kritik kısmı ise pıhtıların temizlendiği 20 dakikalık süreçtir. Bu süreçte beti benzi kaçmış bir bölge meydana getirmek için yürek akciğer cihazı durdurulmaktadır. Operasyon her ne değin kulağa basit gelse de teknik olarak son derece şiddet bir operasyondur. Ameliyat kadar ameliyat sonrası yoğun bakım süreci de başarılı bir netice için tartma talep etmektedir. Akciğer içerisindeki arterlere gelmek genellikle güçtür. bu nedenle operasyondan önce hastaların bu ameliyata gereksinim duyup duymadıkları itinalı bir biçimde incelenir. Hastalar iyi bir ameliyat geçirseler deha yoğun bakım sürecinde ciddi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu durumda da ekibin bu konudaki tecrübesi ön plana çıkmaktadır. Fakat bütün anlamıyla başarılı ve düzenli bir takım ile yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.

ÇARE SONRASI

Pulmoner endarterektomi ameliyatı olan hastaların büyük bir çoğunluğunda işlem ardından hayat kalitelerinde gözle görülür bir çoğaltma elde edilir. Hastalar operasyondan sonradan daha aktif ülkü kazanç ve beklenen hayat sürelerinde artış saptanmıştır. Oysa bazı durumlarda hastalar bu ameliyatı olamamaktadır. Hastanın durumunun operasyonu gerektirmeyecek kadar iyi olması veya operasyonu kaldıramayacak değin kötü olması bu durumlardan bazılarıdır. Bu durumda hastaların pulmoner hipertansiyonunu yoklama altına alabilecek önlemler uygulanmaktadır. Bu tedavi ömür boyu süren bir tedavidir. Ayrıca başarılı bir şekilde operasyon geçiren hastalarında kalan hayatlarında kan inceltici ilaçlar kullanmaları gerekmektedir. Bu şekilde tıkanıklıkların tekrarlamasının önüne geçilmektedir.

Prof. Dr. Ali Civelek

Yürek Damar Cerrahisi Uzmanı

www.alicivelek.com

Instagram://alicivelek-instagram

Facebook://alicivelek-facebook