SON DAKİKA

Haber Rizem

Oyuncak, Televizyon ve İnşaat Malzemeleri İthalatında Ek Gümrük Vergisi Alınacak

Oyuncak, Televizyon ve İnşaat Malzemeleri İthalatında Ek Gümrük Vergisi Alınacak
Bu haber 11 Aralık 2018 - 12:21 'de eklendi ve 172 views kez görüntülendi.

İthalat Rejimi Kararına Ilave Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, aralarında oyuncak, televizyon, kağıt ve kartonlarla bijuteri, banyo ve inşaat malzemeleri gibi ürünlerin bulunduğu farklı alanlara yönlendirilmiş eşyaların ithalatında yüzde 10-30 ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu kapsamda hesaplanan toplam ödenti oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun’da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda söz konusu kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak.

ILAVE GÜMRÜK VERGİSİ ALINACAK

Türkiye ve Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasınca bağımsızlık dolaşım halinde bulunan malların ihracında gümrük muafiyetinden adet edinmek amacıyla ihracatçı tarafından düzenlenen doküman (A.TR) ile ithal edilen AB ya da Türk menşeli olmayan eşyalardan ilave gümrük vergisi alınacak. Kararların uygulanmasında eşyanın menşeinin doğru ifade edilmesinden ithalatçı sorumluluk sahibi tutulacak.

45 GÜN İÇERİSİNDE KAYIT EDİLMESİ GEREKİYOR

Bu kararların yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere, taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi üretilmiş eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin bu kararın yayımı tarihinden daha sonra en geç 45 gün içinde kayit edilmesi halinde bu karar hükümleri uygulanmayacak.

Ekonomiye sağladıkları katkı maddesi ve yarattıkları istihdam dikkate alınarak yerli üreticilerin ithalat baskısına karşısında korunması nedeniyle uluslararası alanda ve ikili anlaşmalardan doğan yükümlülükler de göz önünde bulundurularak laf konusu eşya gruplarında gümrük vergisi uygulamasına başlandığı belirtildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER