Mesleğini Bıraktı, Yılan Bakıcısı Oldu
- Ekonomi

Mesleğini Bıraktı, Yılan Bakıcısı Oldu

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde uzun yıllar CNC operatörü olarak çalışan Fatih Özkal, 2 yıl önce işini bıraktıktan daha sonra zorlu bir mesleği tercih ederek Anadolu Harikalar Diyarı’ndaki Sürüngen Evi’nde sırça fanus içinde yer alan yaklaşık 12 çeşit yılanın bakıcılığını yapmaya başladı.

İnsanların yanında bile yaklaşmaya korktuğu yılanların yanından bir an bile ayrılmayan Özkal, haftanın 6 günü yılanlarla iç içe bir yaşam sürüyor. Yılanları yeri geldiğinde koynunda taşıyan, gerektiğinde dışarı çıkartan Özkal, hayvanların keza sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürmesi hem de beslenmesi için elinden gelen gayreti gösteriyor.

“SÜRÜNGEN HAYVANLARA KARŞI MERAKIM VAR”

Yılan bakıcısı Fatih Özkal, sürüngenlere karşısında merakının geçmişe dayandığını söyledi. Sevdiği işi gerçekleştirmek istediğini, bu yüzden yılan bakıcılığı görevini üstlendiğini vurgulayan Özkal, şunları kaydetti:

“Takriben 2 yıldır Anadolu Harikalar Diyarı’nda yılan bakıcılığı yapıyorum. Sürüngen hayvanlar ilgimi çok çektiği için bu bölüme geçtim. Sürüngen hayvanlarla daha fazla iç içe almak istediğim için buradayım. Yılanların bakımıyla her gün ilgileniyorum. Herkesin farklı ayrı merakı vardır. Benim de sürüngen hayvanlara aleyhinde merakım var. Bu hayvanlarla ilgilenmeyi daha fazla seviyorum. Yılanları genelde hafta sonları dışarı çıkartıyoruz. Birçok ziyaretçi yanına bile yaklaşamıyor, çekingen davranıyor. Ziyaretçiler korkuyor fakat ben onlara hayvanların özelliklerini, sakin bir yapıya sahip olduklarını anlatıyorum.”

“HİÇBİRİ ZEHİRLİ YOK”

Özkal, “12 çeşit yılanımız var. Bazıları boğarak öldürme özelliğine sahip. Hiçbiri zehirli yok. Diş yapıları biraz daha bariz. Isırma acısını daha önce yaşadım. Takriben 5-6 gün acısı geçmiyor. Ancak insana herhangi bir zararı değil. Istemsiz Hareket olarak bana alıştılar. Kış sezonlarında biraz bıkkınlık yaşıyoruz. Saldırgan oluyorlar ve saldırma pozisyonuna geçiyorlar.” diye konuştu.

“BAŞ BAŞA KALDIĞIMIZ VAKIT BAZEN AKSİYON YAŞIYORUZ”

Özkal, albino pitonu, sarı anakonda, top pitonu, boa ve ok yılanı gibi 12 çeşitlilik yılan bulunduğunu, bir takım yılanların 5 metre uzunluğunda olduğunu aktardı. Yılanların ayda bir cilt değiştirdiğini ve bunun sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ettiği anlamına geldiğini anlatan Özkal, yılanları dondurulmuş et ürünleriyle beslediklerini ifade etti.

İşini sevdiği için bakımda zorlanmadığını gösteren Özkal, şöyle konuştu:

“Kimsenin elini bile değdirmediği, birçok kişinin korktuğu yılanların jurnal bakımlarını yapıyorum. Yılanları sabahtan geldiğimizde tek tek yoklama ediyoruz. Sağlıklarında bir bıkkınlık gördüğümüz süre veteriner hekimlere götürüyoruz. Yılanlar çok alıngan, etraf sıcaklıklarının 28 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. Baş başa kaldığımız zaman bazen aksiyon yaşıyoruz. Saldırdıkları süre kendimize göre aletlerimizle önlemlerimizi alıyoruz. Yılanları birazcık evcilleştirdim. Normalde yılanlar evcilleşmez ama birazcık daha sakin duruyorlar yanımda.”

Özkal, ömrünün sonuna kadar yılanlara görmek istediğini sözlerine ekledi.