68 Takvim Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli'nde Sona Gelindi
- Ekonomi

68 Takvim Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli’nde Sona Gelindi

Rize’nin 68 takvim gerçek dışı olan ve tamamlandığında kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıracak 2,9 kilometrelik çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 metre kaldı. Zeminin yumuşaklığı sebebiyle günde sıradan 1,5 metre kazı gerçekleştirilebilen tünelde gelecek yıl ışık görünecek.

Türkiye’nin zorlu ve en düşey arazi yapısına sahip illerinden biri olan ve şehir merkezinin 3’de 1’i deniz dolgusuna inşa edilen Rize’de, dağ ile deniz arasına sıkışan kent merkezini güneye açmak için çalışma başlatıldı. Kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlantı kurmak için başlangıçta 1950’li yılların sonunda gündeme gelen Rize Güney Çevre Yolu, Dağbaşı Küçükçayır temas yolları ve Salarha Tüneli projesi hazırlandı.

BIRINCIL DELME İŞLEMİNE 2015 YILINDA BAŞLANDI

Proje ile 40 köy ve 2 beldeyi bünyesinde bulunduran ve büyük kasaba içinden geçen 12 kilometrelik yolla ulaşılan Salarha Vadisi’ne, 2,9 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel yapımı için 2015 yılı Ekim ayında ihaleyi alan İntekar firması göre delme işlemine başlandı. Tünel Şefi Yerbilim Mühendisi Şafak Ataç’ın öncülüğünde 50 şahsiyet ekiple yürütülen egzersiz da zeminin yumuşaklığı sebebiyle günde ortalama 1,5 metre tünel kazısı gerçekleştirilebiliyor. Rize il merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan tünel, Dalyan Mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi 2,9 kilometreye düşürecek. Rize’nin 68 yıllık hayali olan çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, öteki tüpte ise 680 metre kaldı. 91 milyon 694 bin liraya mülk olacak tünel inşaatında gelecek sene ışık görünecek.

“BİR DÖNEM BOLU DAĞI TÜNELİ KONUŞULURDU”

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Salarha Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Avcı, 15 sene öncesine kadar ulaşım akslarını rahatlatan tünel projelerinin ‘hayal’ olarak nitelendirildiğini söyledi. Avcı, Rize-Erzurum arasındaki 14,3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli’nin de bölgenin gerçek dışı olduğuna uyarı çekti ve “Hatta Osmanlı’nın son dönemlerinde de konuşulduğuna dair belgeler var. Biz bir hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Türkiye’de 14 kilometrelik tünellerin yapılıyor olması nasıl bir devrimin gerçekleşmiş olduğunu bizlere gösteriyor. Bir dönem bu ülkede Bolu Dağı Tüneli konuşulurdu. O gün için 2,5-3 kilometrelik tüneller koskocoman işlerdi. Bugün ise biz 14 kilometrelik bir tüneli açmış durumdayız. Bunu da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan doğru gerçekleştirdik” dedi.

“RİZE’Yİ İÇ BÖLGELERE TAŞIMIŞ OLACAĞIZ”

Rize şehir halkı merkezinin çok yakın bir zamanda 2,9 kilometrelik çift tüplü bir tünele kavuşacağını açıklayan Avcı, Salarha tünelinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek “Bir tüpte ışığı görmemize 480 metre diğer tüpte ise 680 metrelik bir uzaklık kaldı. İnşallah çok yakın bir zaman dilimi içerisinde Salarha tünelini faaliyete geçireceğiz” müjdesini verdi. Avcı bu sayede ayrıca Rize’nin şehir trafiğini rahatlatmış hem de Rize merkezinin daha iç bölgelere doğru taşınmış olacağını söyledi. “Özellikle çıkış bölgesi olan Dalyan’da bazı devletleştirme sorunları var” diyen Avcı “Duruşma kararlarının tesis edilmesini bekliyoruz. Mahkeme kararının arkasından Güney Çevre Yolu ile birlikte Salarha’yı tünel yoluyla Rize ile buluşturmuş olacağız” diye konuştu.