SON DAKİKA

Haber Rizem

Liseli gencin projesiyle cinayetler daha kolay aydınlanacak

Liseli gencin projesiyle cinayetler daha kolay aydınlanacak
Bu haber 17 Şubat 2019 - 12:31 'de eklendi ve 192 views kez görüntülendi.

Rize’de lise öğrencisi gencin 150 TL’ye mal ettiği, Olay Yeri İncelemede Zaman Atama Aracı (OYİZTA) ile önce ölüm saati daha tez belirlenecek ve buna ast olarak suçlunun kaçabileceği uzaklık de hesaplanacak.

Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi 17 yaşındaki Berkant Alperen geliştirdiği aygıt ile olay yeri incelemesinde polislerin seri ve alıngan ölçüm yapmalarına ihtimal sağlamayı hedefliyor.

Bütün parçaları kendi üretti

Lise 4’üncü derslik öğrencisi Berkant Alperen’in her parçasını kendi elleriyle ürettiği aygıt ile durum yerine gelen polis memuru vücut üzerinde yapacağı ölçümler baştan sona önce ölüm zamanını tespit edecek, sonradan kaçan suçlunun geçen sürede ne kadar bir uzaklık kat ettiği bulunarak aramalar bu alan üzerinde yapılabilecek.

Cihazı için berat başvurusuna hazırlanan Alperen’nin projesi Erzurum’da gerçekleşecek TÜBİTAK’ın lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında da irtifa gösterecek. Alperen, “2 yıl önce öğretmenimle ısı yalıtımı üzerine konuşurken başlayan projemin bu aşamaya gelmesi benim için bir gurur kaynağı “dedi.

Cihaz ölüm saatini belirliyor

Cihaz sayesinde beden üstünde yapılacak ölçümlerle ölüm saatinin belirleneceğini gösteren Alperen,” Ölüm gerçekleştiğinde cisim sıcaklığı 26 dereceden altında dürüst düşmeye başlıyor. Bu başkalaşım ortamdaki rüzgâra, cesedin temas ettiği yüzeyin soğukluğuna kadar değişiyor. Geliştirdiğimiz metot vücuttaki soğuma süresini kısa zamanda ölçerek sonuca çabuk ulaştırıyor, ölüm zamanı hakkında bilgi veriyor. Polis ekipleri durum yerine girdiği zaman hemen ölçüm alıp vücudun ne zaman soğumaya başladığını ölçebiliyor. Vefat zamanı tespit edilerek suçlunun ne değin süre önce olay yerinde olduğu ve geçen sürede ne kadar mesafe kaçabileceği de tespit edilebilecek. Ürettiğim cihazla hiçbir adli kimya bilgisi olmayan bir polis memuru olay yerine gittiğinde, süratli ve alıngan bir şekilde ölçümlerini yaparak olay zamanı hakkında takriben bir sonuca varabilecek” dedi.

“İki yıldır çalışıyorum”

İki yıldır cihazı geliştirmek için çalıştığını gösteren Alperen” 2 senedir bu cihazı geliştiriyorum. Ilk başladığımda elektroniği yeni öğrenmeye başlamıştım. Öğrendim, öğrendiğimi bu cihazda uyguladım. Delinmiş plakette lehimlediğim devre bana ait, programlama bana ait, bunların hepsini işlem içerisinde öğrendim. Proje bana çok artı şey kattı. İleride geliştireceğim ayrı projeler için ilk adım oldu” açıklamasında bulundu.

Alperen aygıt üzerindeki sensörler ile tercihe tarafından cesedin yüzeyinden yada daha derin bir yerinden ölçümler alarak denklemi yapan aygıt ile 2 ayrı zamanda yapılan ölçüm arasındaki değerlerle soğuma hesaplanarak vefat zamanının saptama edildiğini dile getirerek “Projede kullandığım sensörün tıbbi hassasiyetle ölçebileni var. Ben bedensel olarak karşılayamadığım için daha aşağı sürümünü kullandım. Bu şekilde geliştirmeler yapılarak mahsul daha hassas çalışır ışık halkası getirilebilir. Programında da çok pozitif ilerletmek istediğim yerler var. Kuytu bir mönü tasarımı yapabilirsem kullanımı fazla daha basit olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sadece 150 TL mal etti

Cihazı 150 TL’ye mülk ettiğini sözlerine ekleyen Alperen “Birçok konuda afiyet ve polis ekiplerine asistan olacak bu cihazı 150 TL değin bir maliyetle ürettim, daha yüksek sensörler kullanılırsa maliyeti artacaktır, ama emniyet güçlerinin daha hassas ve hızlı sonuca ulaşması için buna değer” dedi.

Alperen’in Danışman öğretmeni Halil İbrahim Dönmez ise öğrencisiyle yaptığı proje sebebiyle kibir duyduğunu dile getirerek “Bir matematik denklemiyle başlayan süreçte bu aşamaya gelinmesi ve öğrencimizin bunu başarması bizleri onurlandırdı diyerek “BİLSEM’deki projemizin üretim ve yönetim sürecine bir soru üzerine başladık. Soru ilk olarak bir matematik denklemiydi. Programlarla, elektronik devrelerle öğrencinin imal yaptığı bir işlem işledi. acilen projenin berat süreci var. Berat başvurusu yapılacak, doküman süreci devam ediyor. 12 aylık takip süreci sonunda uygun görülürse patent alınacak. Öğrencimiz üniversitede elektrik elektronik mühendisliği hedefliyor. Muhtemelen daha fazla projelere üniversitede imza atacaktır. Bu proje amacına ulaşacaktır. Daha büyük destekler görürse daha iyi olacağını düşünüyorum. Erzurum’da yapılacak lise öğrencileri kişisel yarışmasına davet edilmesi de daha şimdiden ilgi gördüğünün bir ispatı oldu” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER