Lavrov: Ukrayna'nın yaptığı provokasyon
- Gündem

Lavrov: Ukrayna’nın yaptığı provokasyon

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova ’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerç Boğazı ’nda Ukrayna ile yaşanan stres sebebiyle Rusya ’ya uygulanabilecek yaptırımlardan ötürü endişe duymadıklarını belirtti.

“UKRAYNA GEMİLERİ DENİZ TRAFİĞİNİ RİSKE ATTI”

Ukrayna gemilerinin Rusya sınırında tahrik edici davranışlarda bulunduğunu öne süren Lavrov, “Ukrayna gemileri, Azak Denizi ve Karadeniz ’deki bayağı deniz trafiğini riske atacak davranışlar sergiledi.” diye konuştu.

Stres sebebiyle Ukrayna yönetimini suçlayan Lavrov, “Yaşanan olayların, Ukrayna üstteki yönetimi kadar ilk elden verilen emirle uygulanmış bir provokasyon olduğu fazla açık. Ukrayna tarafı bu eylemi planlarken ABD ve Avrupa ’dan bazı kazançlar sağlamayı umuyorlardı.” ifadelerini kullandı.

“BATI’YA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

Ukrayna ’da mart ayında yapılacak başkanlık seçimine de atıfta yer alan Lavrov, “Seçimler öncesinde siyasi skor peşinde koşanların sakinleştirilmesi için Batı’ya çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise yaşanan olaylar nedeniyle Rusya ’yı saldırganlıkla suçlayarak, “Maalesef Rusya kırmızı çizgi nedir bilmiyor. Gemilerimiz sıradan seyrinde ilerlerken Rusya ’nın saldırısına maruz kaldı.” demişti. öte yandan Rusya’nın, Kerç Boğazı’nda yaşanan gerilim nedeniyle Ukrayna maslahatgüzarını bakanlığa çağırdığı bildirildi.