SON DAKİKA

Haber Rizem

“Küresel anlamda yılda 2 bin şarbon vakasına rastlanıyor”

“Küresel anlamda yılda 2 bin şarbon vakasına rastlanıyor”
Bu haber 08 Eylül 2018 - 20:22 'de eklendi ve 1.466 views kez görüntülendi.

İSTANBUL, (DHA) -TARIM ve gıda konusundaki güncel gelişmeleri paylaşan Gıdahattı, şarbon konusunda önemli bir gerçeği açıkladı. Ilk Olarak Türkiye olmak üzere senelerdir çoğu Avrupa ülkesinde görülen ve Avrupa ’nın Hayvan Hastalıkları Dikkat Sistemi (ADNS) tarafından uyumlu olarak raporlanan vakaların dökümü çıkarıldı. Hastalığın Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ’da nadiren görüldüğü ve halen küresel anlamda yılda 2 bin vakaya rastlandığı belirtildi.

Türkiye ’de son dönemde gündem konusu olan şarbon, hayvanlardan insanlara bulaşabilen, vefat riski taşıyan hastalıklar aralarında yer alıyor. Hastalığa yol açan “Bacillusanthracis” bakterisinin sporlar yoluyla yayılabiliyor olması ve bu sporların dirençli olması söz konusu hastalığın tehlikesini arttırıyor. derhal en yaygın olarak Sahra altı Afrika ve Orta Doğu ’da görülen şarbonun, Avrupa kıtasında ise en fazla güney bölgelerde görülüyor. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ’da nadiren görülen hastalıkla ilgili küresel anlamda yılda 2 bin vakaya rastlanılıyor.

2013 YILINDAN BERİ UYARI YAPILIYOR

Gıdahattı ’nın haberine göre, Avrupa Birliği şarbon gibi gıda güvenliği riskini, Hayvan Hastalıkları Dikkat Sistemi (ADNS) adlı bir sistem ile üyelerine duyurdu. 2013 yılından beri her yıl şarbon uyarıları yapıldığı halde Türkiye ’deki olgu sayılarının, öteki Avrupa ülkelerine tarafından daha yüksek olduğu belirtildi. Kurban Bayramı ardından gündeme gelen şarbonun, yıllardır görülen bir hayvan hastalığı olduğu doğrulandı. başlangıçta 2013 yılında Bulgaristan, Macaristan, Karabağ, İsveç ve Türkiye ’den toplamda 126 dikkat yapılırken bunların 122 ’si Türkiye ’dendi. 2014 ’te yapılan 124 uyarıdan 101 ’i, 2015 yılında 79 uyarıdan 69 ’u yeniden Türkiye kaynaklı oldu.

71 UYARIDAN 42 ’Sİ TÜRKİYE KAYNAKLI

2016 yılında Avrupa ’da daha yaygın bir tablo olduğu ortaya çıktı. Yılda yapılan 61 uyarıdan 26 ’sı Türkiye kaynaklı olurken bunu 9 ’ar dikkat ile Fransa ve İsveç peşine düşüp takip etti. 2017 ’de şarbon Avrupa ’da yine yoklama altına alınırken, yapılan 106 uyarının 98 ’i tekrar Türkiye ’den kaynaklandı. 2018 yılında ise yapılan 71 uyarıdan 42 ’si Türkiye, 24 ’ü Fransa, 2 ’şer her birine Macaristan ve İtalya, biri de Romanya kaynaklı oldu.

KARANTİNA VE ARINDIRMA İŞLEMLERİ UYGUN ŞEKILDE YAPILMIYOR

Şarbon bakterisinin dayanıklı sporlar yoluyla yayılmakta olduğu, toprak altında kalmaları halinde bu sporların 70 yıla değin canlılıklarını sürdürebildiklerine uyarı çeken haberde, daha önce hastalığın görüldüğü yerlerde otlayan hayvanlara kolaylıkla bulaşabildiği belirtildi.

KÖKENLERİ MISIR VE MEZOPOTAMYA BÖLGESİNE DAYANDIRILIYOR

ADNS verilerine göre, Türkiye ’nin yıllardır şarbon konusunda sıkıntı yaşadığına dikkat çekici edilen haberde, bunun nedeninin karantina ve arındırma işlemlerinin uygun şekilde yapılamaması olduğunun düşünüldüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ’nın son yıllarda konuyla ilgili manâlı çalışmalara imza attığı kaydedildi. Kökenleri Darı ve Mezopotamya bölgesine dayandırılan şarbon hastalığına Eski Yunan ve Roma ’nın da zaman zaman maruz kaldığı biliniyor.

(RESIM)

“Küresel anlamda yılda 2 bin şarbon vakasına rastlanıyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER