Kudret narının faydaları nelerdir? Mucize meyve kudret narı neye iyi gelir?
- Sağlık

Kudret narının faydaları nelerdir? Mucize meyve kudret narı neye iyi gelir?

Kudret narı, öbür görüntüsü nedeniyle ırk arasında acayip elma olarak adlandırılan tropik iklimlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kudret narı, içerdiği vitaminler ve mineraller ile sağlığımıza çok faydası bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendiren, mide-bağırsak sorunlarını gideren, cinsel birçok rahatsızlığı iyileştiren kudret narının faydaları nelerdir sizler için inceledik.

KUDRET NARI

Kudret narının faydalarına geçmeden önce bu doğaüstü bitkiden azıcık bahsedelim. Kudret narı, kabakgiller ailesinden olup tropik iklimde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Asya, Afrika, Uzaktan Doğu ve Güney Amerika ’da yetişen kudret narı, ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova ’da yetiştirilmektedir. Yaz aylarında çiçek açan, sarmaşık formunda olan kudret narı, epeyce değişik bir görüntüye sahiptir.

Kudret narı, böylece çok aktarda zeytinyağı veya bal ile karıştırılmış formları ile satılıyor. Öteki yanlamasına kudret narının macun hali de yine aktarlarda satılıyor. Fakat isterseniz evinizde yine aktarlardan satın alacağınız tohumu ile evinizde yetiştirebilirsiniz.

Kudret narının tadı acı olduğu için genellikle bal ile birlikte hazırlanan kürleri tüketilir. Bal yerine zeytinyağı içinde bekleterek ya da reçel ile tatlandırarak da yapabilirsiniz.

kudret-narinin-faydalari

KUDRET NARININ İÇERİĞİ

Demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri

Cucurbitacin türevleri

%40-50 Protein

Değişmez yağlar; Trienasitlerden, α- Elâosterinasit ve trichosanasit

Alkaloitler, Saponinler, Kinonlar, Reçine, Musilaj, Steroller, Taninler

Momordicosid, momordisilin, kukurbitinler, kukurbitasinler, lektinler

KUDRET NARININ FAYDALARI

Kudret narı, yüzyıllar baştan başa özellikle mide hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır. Kudret narının meyvesi olgunlaşınca birbirinden ayrılır, turuncu-sarı meyveler verir. Anavatanı Hindistan olarak kabul edilen kudret narı ile son yıllarda kanser tedavisi için çalışmalar yapılmıştır. Madde madde kudret narının faydalarını birlikte inceleyelim.

1- SİNDİRİM SİSTEMİNİN DOĞAL İLACIDIR

Kudret narı, asırlar her tarafında zaten mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Bu tarz bir rahatsızlığınız var ise günde bir kaşık zeytinyağlı kudret narı yemenizi uzmanlar öğüt ediyor. Fakat kudret narının bu faydasının uzun sürmesini istiyorsanız minimum bir ay boyunca bu küre devam etmeniz gerekir. Bu şekilde kudret narı harcamak; ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık ve dispepsi gibi hastalıklarına iyileşmesini sağlar.

2- KANSERİ ÖNLÜYOR VE DURDURUYOR

Bu konuda son zamanlarda üretilmiş birçok araştırma var. Konusunda tecrübeli birçok uzman kişi, kudret narının kansere aleyhinde çok yardımsever bir besin olduğunu dile getiriyor. Amerika ’da yayımlanan kanser araştırmaları üzerine olan bir dergide, kudret narının kanser hücrelerinin yayılması, gelişmesini ve büyümesini önlediği açıklanmıştır. Yine bir araştırma sonucunda meme kanserinin nüksetmemesi için kudret narının gıdalara katılarak tüketimi tavsiye edilmektedir.

4- ANTİBİYOTİK ETKİSİ VAR

Antibiyotik etkisi olan kudret narının içinde bulunan Lutein ve Lycopnene adlı maddeler, tümörün büyümesini önler.

5- YANIK TEDAVİSİ İÇİN BİREBİR

Vücutta oluşan yanıklar ve yaraların tedavisinde kudret narının iyileştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Yanık zamanında kullanabilmek için kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkarıp ezdikten sonradan lapa halinde iken zeytinyağı ekleyerek cam kavanozda muhafaza edin. Bu haliyle bir sene boyunca yanık ve yara tedavisinde kullanabilirsiniz.

kudret-narinin-faydalari

6- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

İçerdiği E vitamini ve proteinler ile kudret narı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek dışarıdan gelecek bakteri, mikrop ve virüslere aleyhinde vücuda koruma sağlar.

7- İLTİHAPLARI GİDERİR

Zeytinyağlı kudret narı kürü, iltihaplı bölgeler için bir doğal merham gibidir. Antienflamatuvar etkisi ile kudret narı, özellikle dolama tabir edilen şiddet iyileşen iltihaplanmalar için birebirdir. Bu bölgeye zeytinyağlı kudret narını sürüp bekletildiği süre, zamanlar iltihabın kuruduğu görülür.

8- KARACİĞER DOSTUDUR

Kudret narı, karaciğeri destekler. Vücudumuz için çok manâlı bir organ olan karaciğerin hemen hemen dostudur kudret narı. Karaciğeri onarım özelliği olan kudret narını, jurnal olarak uyumlu tüketimi doğruca gelecek sorunlara aleyhinde önlem küskün olur. Bir hastalığınız var ise iyileşmesine yardımcı olacaktır.

9- CİNSEL GÜCÜ ARTIRIR

Kudret narı, mide rahatsızlığı dıştan en fazla cinsel sorunlar için kullanılır ve faydası bilinir. Kudret narı bir afrodizyak görevi görür ve cinsel gücü artırır.

10- KANI TEMİZLER

Kudret narının kanı temizleme ve kan dolaşımını artırma özelliği vardır. Anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özelliği ile kan bozuklukların karşısında etkili olan kudret narı, kandaki toksinleri temizler.

11- ŞEKER HASTALARI İÇİN DOĞAL YARDIMCI

Kudret narından elde edilen ekstrenin şeker hastalığına iyi geldiği yapılan çalışmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma sonucunda kudret narının içindeki dört maddenin kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

kudret-narinin-faydalari

12- CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR VE KORUR

Güneş yanıklarına iyi gelen kudret narı, güneşin zararlı ışınlarından da cildi korur. Egzama, apse ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kudret narı, akne tedavisi, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına karşısında etkilidir.

13- ROMATİZMA VE VARİSE ÇÖZÜM

Romatizma ve mirasçı ağrıları için kudret narı size inanılmaz fayda sağlar. Mesela kudret narını bacaklarınıza sürüp bütün gece beklettiğiniz zaman mirasçı ağrılarından sizi kurtarır. Benzer şekilde romatizma ağrılarını gidermek için de kudret narı aynı şekilde size muavin olacaktır.

14- GUATR’I İYİLEŞTİRİR

Guatr, boynun önünde bulunan tiroid bezinin büyümesiyle boğaz şişiren ve bu nedenle bize büyük sıkıntılar yaşatan bir hastalık olup çözümü ise kudret narıdır. Kudret narı, guatr için kesin çözüm sağlıyor ve adamakıllı temizliyor.

KUDRET NARI NEYE İYİ KAZANÇ?

Kudret narı;

-Mantar enfeksiyonları

-Romatizma,

-Gut hastalığı,

-Sıtma, ateşli durumlar,

-Adet problemleri,

-şeker hastalığı (müşteri 2 diyabet)

-Bağışıklık sistemi,

-Göz hastalıkları ve görüşe,

-Karaciğer temizliği,

-Tiroid, guatr hastalıkları,

-Egzama, sedef gibi bere hastalıkları ve yanıklar

-Mide ve bağırsak problemlerine; ülser, bağırsak kurdu, mide-bağırsak iltihabı, kabızlık

-Başlıca kanser türleri; meme, pankreas ve tümörler,

-Yenidoğan bebeklerde olan nöral tüp defektinin etkilerine iyi kazanç.

kudret-narinin-faydalari

KUDRET NARI NASIL KULLANILIR?

Kudret narı genelde iki şekilde tüketilir: zeytinyağı ve bal ile karıştırarak. Yapacağınız bu kürleri, sırça kavanoz içinde muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Zeytinyağlı kudret narı: Bir adet kudret narının çekirdeklerini ayıklayarak cam kavanoz içine atın. Sonrasında kavanozun yarısına gelecek şekilde üstüne zeytinyağı ekleyin. Kudret narı, bu şekilde kısa bir zaman sonra zeytinyağı için erimeye başlayacaktır. Bu şekilde hazırladığınız kudret narı kürünü, yemeklerden önce bir kaşık yiyerek kullanabilirsiniz. aynı zamanda yanıklar ve yaralar içinde merhem gibi faydalanabilirsiniz.

Ballı kudret narı: Kudret narının çekirdeklerini ayıkladıktan sonradan püre haline gelene dek adamakıllı ezin. Bu şekilde kavanoz içine koyduktan sonradan üstüne yarım kavanoz kadar bal ekleyin. Bu şekilde bir zaman bekletin. Ardından ise sabahları aç karnına bir kaşık tüketebilirsiniz.

KUDRET NARININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Kudret narının kullandığınız ilaçla bir tepkimesi olabileceği için kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

Hamilelik döneminde kudret narının düşük yapma ve kanamaya sebep olma ihtimalleri yüzünden kullanımı nasihat edilmez.

Kudret narı için öğüt edilen jurnal tüketim yalnızca bir kaşıktır. Artı tüketilmesi, ishale, mide-bağırsak sorunlarına ve karın ağrısına niçin olabilir.

Şekeri ani olarak yükseltebileceği için kudret narını, insülin kullanan hastaların tedbirli olması, eğer kullanacaklarsa bile zeytinyağlı olarak tüketmeleri gerekir.

Karaciğer dostu olan kudret narı, fazla tüketimde bu organa hasar verebilir.

Kısırlık tedavisi gören kadınların kudret narını kullanmaları o kadar öğüt edilmez. Çünkü kudret narı, yumurtaların zamanından önce çatlamasına sebep olabilir.

Kudret narı tüketirken dikkat edilmesi gereken en kayda değer nokta çekirdekleri sayılabilir. Çekirdekleri için zehirli olabileceği şeklinde fikirler vardır. Bu yüzden kürler hazırlanırken muhakkak kudret narı çekirdekleri temizlenmelidir.

Son olarak kudret narını hazırlanmış olacak alacak ve kullanacaksanız, güvendiğiniz ve tanıdığınız bir yerden almanız gerekir. Çok istek görmesi nedeniyle bilmediğiniz bir yerden alacağınız kudret narı macunu veya herhangi hazır bir ürününde menfaat yerine hasar görebilirsiniz.