SON DAKİKA

Haber Rizem

Kanada’daki Suudi hekim krizinde yeni gelişme

Kanada’daki Suudi hekim krizinde yeni gelişme
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 0:46 'de eklendi ve 131 views kez görüntülendi.

Kanada Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji Genel Müdürü Dr. Andrew Padmos, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Suudi yetkililerin, Kanada genelindeki bin 53 Suudi hekim ve tıp öğrencisinin, alternatif eğitim programı düzenlenene kadar şu andaki eğitim programlarına devam etmelerine müsade verdiğini bildirdi.

İznin, Suudi hekim ve tıp öğrencilerini kapsadığını gösteren Padmos, iznin, Kanada genelindeki diğer üniversite programlarına belirli 8 binden fazla Suudi üniversite öğrencisini kapsamadığını aktardı.

Padmos, “Kararın süresi 2019 yılı temmuz ayına değin. Her ne dek kılıç, hala doktorların üstünde asılı kalsa da cümbür cemaat için genel bir rahatlama oldu.” ifadesini kullandı.

KANADA İLE SUUDİ HEKIM KRİZİ

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, 6 Ağustos 2018’de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Riyad ’da esir bulunan Suudi Arabistan asıllı Kanada vatandaşı blogcu Raif Badawi ile onu ziyarete dışarı giden kız kardeşi Samar Badawi ve bir kadının daha tutuklanması üstüne “evhamlı” olduğunu belirterek, tutukluların hemen özgür bırakılmasını istemişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kanada ile tüm ticari ilişkilerini dondurduğunu, Kanada ’nın Riyad Büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 24 saat zaman verdiğini açıklamış, Kanada ’daki büyükelçisini geri çağırmış ve Suudi devlet bursu ile okuyan tüm öğrencilerden Kanada’yı terk etmelerini istemişti.

Suudi Arabistan ’ın aldığı bu karar, Kanada genelindeki hastanelerde kritik operasyonlar da yapan Suudi doktorları da kapsadığı için Kanada hastanelerindeki cerrahi operasyonlar durma noktasına gelmişti.

Nova Scotia Eyaleti Sağlık İdaresi Müdürü Dr. Mark Taylor, Suudi doktorlardan bazılarının eğitimlerinde çok kıdemli oldukları için oldukça gelişmiş bilirkişi tıbbi hizmetler sunduklarını belirterek, “O yüzden gidenlerin yerini hemencecik doldurmamız imkansız” açıklamasında bulunmuştu.

SUUDİ ÖĞRENCİLER GERİ ÇAĞRILMIŞTI

Suudi Arabistan ’ın ticari ilişkileri dondurma kararı dahilinde Kanada üniversitelerinde Suudi Arabistan devlet bursu ile okuyan ve aileleri ile sayıları 17 bin 272 ’yi bulan öğrenci de geri çağrılmıştı. Suudi öğrencilere, aileleri ile en geç 31 Ağustos 2018’e değin Kanada ’yı terk etmeleri talimatı verilmiş, bu süre doktor ve tıp öğrencileri için 22 Eylül tarihine değin uzatılmıştı.

Ottawa Üniversitesi tarafından yapılan ve Kanada basınına yansıyan bir araştırmaya tarafından, milletlerarası öğrenci statüsü ile Kanada ’da yer alan Suudi Arabistanlı öğrenciler, ülkedeki en büyük 6. öğrenci topluluğunu oluşturuyor. Araştırmaya kadar bu öğrencilerin Kanada ekonomisine katkıları, eğitimin yanında aileleri için yaptıkları harcamalarla yıllık 500 milyon doları buluyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER