SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye’den Nijer’e 10 bölgede su kuyusu

Türkiye’den Nijer’e 10 bölgede su kuyusu
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 0:46 'de eklendi ve 188 views kez görüntülendi.

TDV, Türk milletinin yardımlarını dünyanın dört bir yan gereklilik sahiplerine ulaştırıyor. Takriben 143 ülkede eğitimden kültüre ve insani yardım çalışmalarına değin bambaşka alanlarda projeler uygulayan vakıf, açlık ve kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığı Nijer’e de su kuyusu açtırarak destek oluyor.

AFRİKAT KITASININ EN BÜYÜK SU KUYULARI

Son 8 ayda ülkenin en fazla mağdur ve mazlumun bulunduğu 10 farklı bölgesinde Afrika kıtasının en büyük su kuyularını Türk hayırseverlerin desteğiyle açan TDV, Nijerlileri suyla buluşturdu.

Su kıtlığı ve erişim problemi sebebiyle ilkel yöntemlerle su tedarik etmeye çalışan mazlumların ihtiyacı, güneş enerjisi teknolojilerinin de kullanıldığı su kuyularıyla aşıldı.

İhtiyaçları olan suyu evlerine daha yakın mesafeden tedarik etmeye başlayan Nijerliler, hiç görmedikleri hayırsever Müslüman kardeşlerine dua ediyor.

Türkiye'den Nijer'e 10 bölgede su kuyusu

NİJER’DE 10 BÜYÜK SU KUYUSU AÇILDI

TDV Nijer Koordinatörü Mahmut Temelli, vakıf olarak arzu ve kuraklığın yaşandığı bölgelere “Bir Damla Yaşam” projesi kapsamında su kuyuları açtıklarını söyledi.

Açılan kuyuların binlerce kişiye umut olduğunu vurgulayan Temelli Olarak, şöyle devam etti:

”Kuyularımızı açarken her zaman daha fazla mağdura nasıl ulaşabiliriz onun hesabını yapıyoruz. Nijer’de bu yılın başından itibaren kuyu açmaya başladık. Hayırsever Müslüman kardeşlerimiz bu dek kısa sürede 10 büyük su kuyusu açmamızı sağladı. Her kuyumuzdan 30 bin civarında Nijerli istifade ediyor. en düşük 30 kilometre mesafede su kaynağı olmayan yerlerde kuyu açmayı seçim ederek daha artı kişiye ulaşma gayretindeyiz. İlerleyen dönemlerde su kuyularının sayısının çabuk artacağını düşünüyoruz.Türkiye’den ve vakfımız bağışçılarından Allah razı olsun.”

Türkiye'den Nijer'e 10 bölgede su kuyusu


“HER SU ALIŞIMIZDA DUA EDİYORUZ”

Nijer’in Koola bölgesindeki su kuyusundan faydalanan Musa İbadi, Türkiye’ye su kuyusu desteğinden dolayı teşekkür etti.

Daha önce su için her gün 15 kilometre yürümek zorunda kaldıklarına dikkati çeken İbadi, ”En yakın mesafelere bile gittiğimizde tulumbaları saatlerce el veya ayakla pompalayıp 3-5 litre su dahil etmemek için uğraşıyorduk. Derhal evimizin hemen yanına gelen su kuyusuna kolayca gelip ihtiyacımız olan suyu temin ediyoruz.” dedi.

Türkiye'den Nijer'e 10 bölgede su kuyusu

Kuyu açılmadan önce fazla can sıkıntısı çektiklerini anlatan Ebubekir Musa da ”Hemen keza biz keza de yakın çevremizdeki köyler bu kuyudan faydalanıyor. Kuyulardan her su aldığımızda aklımıza vaktiyle çektiğimiz zahmet geliyor, dolayısıyla bizi düşünen Müslüman kardeşlerimize defalarca dua ediyoruz. Daha önce kuyu olmadığı için su aramaya gidiyorduk. Halk su tedarik etmede çok pozitif yoruluyordu. Derhal Allah’a şükür Müslüman kardeşlerimiz bir uçtan bir uca su bize yakınlaştı. Katkı sunanlara teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye'den Nijer'e 10 bölgede su kuyusu

Türkiye'den Nijer'e 10 bölgede su kuyusu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER