SON DAKİKA

Haber Rizem

İsveç’te Heyecan Dorukta: Yarınki Seçimde 40 Türkiye Kökenli Namzet da Yarışacak

İsveç’te Heyecan Dorukta: Yarınki Seçimde 40 Türkiye Kökenli Namzet da Yarışacak
Bu haber 08 Eylül 2018 - 16:39 'de eklendi ve 82 views kez görüntülendi.

İSVEÇ’te seçmenler yarın hem milletvekili seçimleri ayrıca de  belediye seçimleri oy kullanacak. 7 milyon 493 seçmenin yer aldığı İsveç’te 2014 seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti 31,1 oy oranı ile birinci parti olurken, Moderat Partisi de yüzde 23,2 oranında oy alarak ikinci olmuştu. İsveç’i 4 yıldır Sosyal Halkçı Parti ile Yeşiller ve Çevre Partisi, azınlık sol hükümeti kurarak yönetiyordu.

4 TÜRKİYE KÖKENLİ VEKIL BULUNUYOR

349 milletvekilinden oluşan İsveç’te, 29 seçim bölgesi bulunuyor. 310 milletvekili bu seçim bölgelerinden seçilirken, geriye doğru kalan 39 milletvekili eşdeğer coğrafi dağılımla partilerin oy oranlarına tarafından bölüştürülüyor. Mevcut mecliste Türkiye kökenli Roza Kuvvetli Hedin, Sultan Kayhan, Serkan Köse ve Hamza Demir vekil olarak atama yapıyor. 2014 genel seçiminde İsveç genelinde yüzde 4 oy barajını aşan 8 parti mecliste yer alıyor.

40’TAN POZITIF TÜRKİYE KÖKENLİ NAMZET

Yarın yapılacak seçimlerde 29 parti meclise girmek için yarışıyor. 29 partide, Türkiye kökenli 40’ı aşkın milletvekili adayı bulunuyor. Türkiye kökenli asgari 5 adayın yeni mecliste vekil olması beklentisi bulunuyor. Tercihli oy sisteminin olduğu İsveç’te oy pusulalarında milletvekili adayı olan kişi, aday olduğu bölgede partisinin aldığı oyların yüzde 5’ini ve daha fazlasını alarak birinci sıradaki adayın tercihli oylarını geçerse milletvekili seçilebiliyor.

NÜFUSUNDAN POZITIF KULULU İSVEÇ’TE YAŞIYOR

İsveç’te yaşamış Türkiye kökenlilerin çoğunluğunu, Konya’nın Kulu ilçesinden göç edenler oluşturuyor. Kulu’dan İsveç’e ilk göç 1965 yılında başladı. Göç eden gurbetçilerin birçoğu, çifte yurttaşlık hakkı elde etti. Izdivaç yöntemiyle oturma izni alanlar, yaşamlarını İsveç’te sürdürdü. İsveç’teki Kululu nüfusu şu lahza 50 bine ulaştı. Kulu’nun 2015 itibariyle görünen nüfusu ise 49 bin civarında.

Kaynak: Bağımsızlık

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER