SON DAKİKA

Haber Rizem

İngiltere’den ABD’ye rest! Artık paylaşmayacağız

İngiltere hükümeti, basına sızan bilgiler nedeniyle Manchester saldırısıyla ilgili hiçbir bilgiyi ABD istihbaratıyla paylaşmama kararı aldı.

İngiltere’den ABD’ye rest! Artık paylaşmayacağız
Bu haber 25 Mayıs 2017 - 11:33 'de eklendi ve 617 views kez görüntülendi.

İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği, 59 kişinin de yaralandığı terör saldırısı İngiltere ile ABD arasında da gerilime neden oldu.

ABD’NİN BİLGİLERİ SIZDIRMASINA TEPKİ

The Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiltere hükümeti Manchester polisinin özel çabalarına karşın ABD’li istihbarat yetkililerinin saldırıyla ilgili bilgileri ABD basınına sızdırması ile ilgili olarak ABD hükümetine tepki gösterdi.

BBC DÜNYAYA DUYURDU

BBC’nin muhabirlerine göre ise İngiltere bundan sonra, Manchester saldırısıyla ilgili olarak ABD istihbaratıyla hiçbir bilgi paylaşmayacak. 

ABD TARAFINDAN BASINA SIZDIRILAN FOTOĞRAFLAR KRİZE YOL AÇTI

İki ülke arasında istihbarat krizine neden olan konu ise The New York Times’ta yayınlanan olay yeri fotoğrafları oldu. Terör saldırısının gerçekleştiği Manchester Arena’da çekilen fotoğraflar, ABD’li yetkilier tarafından gazeteye sızdırılmış gazete de bu fotoğrafları yayınlamıştı.

İNGİLİZ HÜKÜMETİNDEN BİR KAYNAK: ÖFKELİYİZ

The Telegraph’a konuşan İngiliz hükümetine yakın bir kaynak, “Öfkeliyiz. Bu kesinlikle kabul edilemez. ABD tarafından sızdırılan bu fotoğraflar, kurbanlar, aileleri ve halkın geniş kesimleri için üzücü. Bu konu, İngiliz yetkililer tarafından konuyla ilgili her seviyede gündeme getirilecek” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE’NİN AÇIKLAMAYACAĞIZ ÇIKIŞINA RAĞMEN, ABD MEDYASI SALDIRGANIN ADINI DUYURMUŞTU

Olay yeri fotoğraflarından önce, Manchester polisinin saldırganın ismini soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için saklamasına rağmen, ABD medyası DEAŞ’lı teröristin ismini açıklamış, İngiltere İçişleri Bakanı Amber Ruud konuyu ‘rahatsız edici’ olarak nitelemişti.

İngiltere hükümetinden konuyla ilgili henüz bir yorum yapılmadı.

İLİŞKİLİ HABERLER

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER