Hackerlar '500 Milyon Marriott Müşterisinin' Bilgisine Sızdı
- Ekonomi

Hackerlar ‘500 Milyon Marriott Müşterisinin’ Bilgisine Sızdı

Marriott International’dan yapılan açıklamada, hackerların şirketin Starwood markasının data tabanına yasa dışı erişim sağladığı belirtilerek, ” Otelin 2014’ten 10 Eylül 2018 tarihine kadar misafir ettiği yaklaşık 500 milyon müşterinin bilgileri ele geçirildi” ifadelerine yer verildi.

HACKERLAR BİR ÇOK BİLGİYİ ELE GEÇİRDİ

Şirket, hackerlerin otel müşterilerinin isimleri, posta adresleri, telefon numaraları, e-posta adresleri, pasaport numaraları, doğum tarihleri, cinsiyet bilgileri ve otele giriş ve çıkış tarihleri bilgilerini ele geçirdiğini açıkladı.

“BU OLAYDAN DERSLERİMİZİ ÖĞRENİYORUZ”

Şirketin, konu ile ilgili yetkililere başvurduğu ve soruşturmada iş birliği yaptığı da açıklamada yer aldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Marriott International’un üst seviye yetkilisi (CEO) Arne Sorenson, bu olayın yaşanmasından dolayı çok üzüntü duyduklarını belirterek, “Misafirlerimizi cesaretlendirmek için her şeyi yapıyoruz ve müşterilerimize daha iyiyi arzetmek için bu olaydan derslerimizi öğreniyoruz.” ifadesini kullandı.

Marriott International, Starwood şirketini 2016’da 12,2 milyar dolara satın alarak dünyanın en büyük otel zincirinin sahibi olmuştu.