Emekli Hoca, Geliştirdiği Sistemle Doğal Gaz Faturası Ödemiyor

Emekli Hoca, Geliştirdiği Sistemle Doğal Gaz Faturası Ödemiyor
Emekli Hoca, Geliştirdiği Sistemle Doğal Gaz Faturası Ödemiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, emekli derslik öğretmeni Mehmet Atlı, sobada ısınan sıcak suyu döşediği tesisatla dolaştırarak, 11 yıldır 90 metrekarelik evini ısıtıyor. Mucit öğretmen Atlı, daha önce de hayvan gübresinden elde ettiği biyogazla mutfaktaki ocakta yemek yemek pişirmişti.

“BIRINCIL ETAPTA BİR KOVALI SOBA ALDIM”

2004 yılında 28 yılı tamamlayıp emekli olduğunu aktaran derslik öğretmeni Mehmet Atlı, sobayla yalnızca bir odasını ısıtabildiği evinin tamamını nasıl ısıtabileceğini düşündüğünü ve sonunda bir çözüme ulaştığını belirterek, “Birincil etapta bir kovalı soba aldım, kovanın yerine 20 litrelik su deposu monte ederek işe başladım” dedi.

“EVİMİN HER YERİ 25 DERECEYE DEK ISINIYOR”

Emekli öğretmen Atlı, “11 yıl önce, evin içerisine tesisatı döşedim. Evim 3 oda, 1 salon, tümüne petekleri de yerleştirdim. Sistemi kurdum, boruları döşedim. Bir kalorifer pompası ve termostat anahtar yerleştirdim. Sobayı yaktm, ısınan su sistemde dolaşınca tüm ev ısındı. 2 sene daha sonra sobayı değiştirip, sistemi maşinga denilen sobaya bağladım. Maşinga sobayı odun ve kömürle çalışan kombi konumuna getirdim. Evimin her yeri 21-22, hatta 25 dereceye değin ısınıyor. Maliyeti 2 bin lirayı aşmayan bu sistemi yalnızca kapalı devre ısıtma olarak kullanıyorum. Sıcak su için güneş enerjimiz ve termosifon var” diye konuştu.

DAHA ÖNCE DE HAYVAN GÜBRESİNDEN BİYOGAZ ELDE ETMİŞTİ

Emekli hoca Atlı, daha önce de hayvan gübresinden elde ettiği biyogazla ocakta yemek yemek pişirmişti.

Emekli öğretmen, 11 yıldır doğal gaz faturası ödemiyor;