Elektronik ürün taksitlendirilmesinde yeni dönem başladı
- Gündem

Elektronik ürün taksitlendirilmesinde yeni dönem başladı

Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurumu’nun (BDDK) cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesine ilişkin yönetmeliği, Devlete Ait Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

RESMI GAZETE’DE YAYINLANDI

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında bulunan “Cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” ibaresi “Tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına değin olan cep telefonu alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üstünde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” şeklinde değiştirildi.

12 AY TAKSİT UYGULAMASI

Benzer yönetmeliğe geçici 4’üncü madde eklenerek, “Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üstünde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019’a dek 12 ay olarak uygulanır.” ifadelerine yer verildi.

Elektronik ürün taksitlendirilmesinde yeni dönem başladı

TABLET VE BİLGİSAYARDA KREDİ VADESİ 6 AY

Tablet ve bilgisayar alımlarında kredi vadesi 6 ayı aşamayacak. Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliği, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında bulunan “Cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” ibaresi “Tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz.” biçiminde değiştirildi.

31 OCAK 2019’A KADAR 12 AY OLARAK UYGULANACAK

İlgili yönetmeliğe “Fiyatı 3 bin 500 yüz Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019’a değin 12 ay olarak uygulanır.” geçici 5’inci madde eklendi.