SON DAKİKA

Haber Rizem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çağrısına Bütün Takviye! 6,3 Milyar Dolarlık Döviz TL’ye Döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çağrısına Bütün Takviye! 6,3 Milyar Dolarlık Döviz TL’ye Döndü
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 16:43 'de eklendi ve 134 views kez görüntülendi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, rahip Andrew Brunson’ın salıverilmediği gerekçesiyle Türkiye’ye ekonomi cephesinden hücum başlatmıştı. Trump’ı izleyen derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s de peş peşe Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. Yaşanan gelişmeler kurun ateşini yükseltmiş ve 9 Ağustos’ta 5,55 liradan operasyon görebilen dolar, 10 Ağustos’ta 6,40 lira, 12 Ağustos gece 7,22’ye tırmanmıştı.

ERDOĞAN’IN ÇAĞRISIYLA VATANDAŞ SEFERBER OLDU

Bütün da bu noktada kur üzerinden oynanan oyunu bozmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlara ellerindeki döviz ve altınları bozdurma çağrısında bulunmuştu. Erdoğan’ın çağrısıyla vatandaşlar döviz ve altın değişmek için adeta seferber oldu.Bu koşul, Bankacılık Düzenleme ve Yoklama Kurumu’nun (BDDK) jurnal yayınladığı döviz hesaplarına da yansıdı.

DÖVİZ HESAPLARI DÜŞTÜ

Doların yükseklik yaptığı haftada BDDK verilerine kadar; vatandaşlar 5 milyar 21 milyon dolar bozdurdu. Hatta yurttaş bu hamleyi, Merkez’in müdahalesiyle dolarda başlayan düşüşe ve yüksek alım-satım farkına rağmen yaptı. Döviz bozdurma işlemi 16 Ağustos’ta dolar 5.81’i görene değin sürdü. 9 Ağustos’ta 109 milyar dolar olan döviz hesapları, 16 Ağustos’ta 103.4 milyar dolara indi, 17 Ağustos’ta 104 milyar dolarda dengelendi.

ÖNCE PANİK SONRADAN SATIŞ

Halkın yanı sıra şirketler de satış yaptı. 9 Ağustos’ta döviz hesaplarında 84.9 milyar dolar olan firmalar, birincil ilk olarak panik havasıyla 502 milyon dolarlık alım yaptı. Lakin gerek halkın döviz bozdurma seferberliği, gerekse Merkez Bankası’nın müdahalesi sonucu panik havasının dağılmasıyla satışa geçen şirketler, 9-17 Ağustos tarihleri arasında toplamda 1.3 milyar dolar bozdurdu. (Posta)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER