Çocuğunuz fazla sık altını ıslatıyorsa dikkat!

Çocuğunuz fazla sık altını ıslatıyorsa dikkat!
Çocuğunuz fazla sık altını ıslatıyorsa dikkat!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ’de binlerce çocuk böbrek yetmezliği ile çaba ediyor. Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını denetim ederek engellenebilir birçok böbrek hastalıklarının önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe ’den Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Duygu Iftihar Hacıhamdioğlu ailelere kayda değer bilgiler verdi.

Uygun idrar yapma alışkanlığı, yeterince su tüketme ve tuz yiyeceklerden uzak durma gibi önlemler çocuklarınızın böbreklerini korumada büyük tartı taşır. Genel yetişkin popülasyondaki Kronik Böbrek Hasarı (KBH) oranı yüzde 15,7 ’dir. Yani yetişkin 6 kişiden birisinde KBH vardır (Türkiye KBH Prevalansı Araştırması).

Bugün ülkemizde kronik diyaliz gerektiren her 3 çocuk hastanın birinde niçin, zamanında tespit edilmemiş idrar yolunda yapı bozukluklar ve böbrek enfeksiyonlarına yan gelişen kronik böbrek hasarıdır.
Çocuklarda kronik böbrek hastalıklarının çoğu erken teşhis ile önlenebilir. Çocuğun idrarını bekletmesi gibi uygunsuz idrar yapma alışkanlıkları idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlar. Tekrarlayan ateşli idrar yolu enfeksiyonları KBH için önemli tehlike faktörüdür. Çocuklarda böbrek hastalıklarının tanısını erken ayarlamak, böbreklerin hasar görmesini ve böbrek yetmezliğine gidişi büyük ölçüde engeller.

2-3 SAATTE BİR TUVALETE GİTMELİLER

Çocuklarda idrara çıkma sıklığı günlük aktivite, çevre ısısı ve tükettiği gıdalara kadar değiştirme gösterebilir. Yeterince akıcı bitiren ve üriner sistemde (böbrek, idrar kanalları ve mesanede) sorun olmayan bir çocuk 2-3 saatte bir idrara çıkmalıdır. Öteki bir deyişle rutin jurnal aktivitesini gerçekleştiren bir çocuğun günde 4-7 defa idrara gitmesi beklenir.

Devamlı, daha az ya da daha fazla sıklıkta idrara dışarı giden çocuklarda, üriner sistemin yapı veya fonksiyonu ile ilgili bir sorun olabilir. Böbreklerde veya idrar yollarında kist, taş, darlık gibi sorunlar ya da mesanenin çalışmasında bozukluk söz konusu ise enfeksiyon riski artar. Özellikle tekrarlayan ateşli idrar yolu enfeksiyonları, KBH için kayda değer bir risk faktörüdür.

İKİ GECEDEN POZITIF OLUYORSA…

Dört yaşını geçmiş bir çocukta sürekli gündüz idrar kaçırma, beş yaşını geçmiş çocuklarda haftada 2 geceden daha sık gece ıslatma ve yaş ayrım etmeksizin kabızlık durumları da üriner sistemde bir sorun olabileceğinin işaretidir.

Çocukların su ihtiyacı yaş ve ağırlıklarına kadar değişir. Su alımı sıvı gıdalar ve yiyecekler yolu ile olmaktadır. Su kayıpları ise idrar, dışkı, cilt ve solunum yolu ile gerçekleşir. Çocuğun büyüme evreleri, temel metabolik aktivitesi, fiziksel aktivitesi, çevresel etkenler ve zemindeki tıbbi sorunlar günlük istikrarsız ihtiyacını etkileyebilir. Anne sütü ve uygun şekilde hazırlanmış formül sütler yeterli su ihtiyacını karşılayacaktır. Ek su alım ihtiyacı ek gıdaya geçene kadar gerekmeyecektir.