Kilosu 20 TL’den Satılan Çin Çekirdeği, Piyasayı İstila Etti

Kilosu 20 TL'den Satılan Çin Çekirdeği, Piyasayı İstila Etti
Kilosu 20 TL'den Satılan Çin Çekirdeği, Piyasayı İstila Etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle son bir yıldır Çin’den ithal edilen siyah Çin çekirdeği piyasayı etkisi altına aldı. Vatandaşın çok fazla talep ettiği siyah ithal siyah çekirdek beyaz yerli çekirdeği tahtından etmiş durumda.

Son zamanlarda oldukça pozitif ilgi görebilen siyah Çin çekirdeği kuru yemişçilerin maksimum sattığı ürünler arasında yer alıyor. Kilosu 20 TL’den satılan siyah Çin çekirdeği beyaz yerli çekirdekten pahalı olmasına rağmen daha pozitif seçim ediliyor. Çin ürünleri her alanda olduğu gibi kuru yemişlerde de kendini gösteriyor. Nostalji ve tadından nedeniyle seçim edilen siyah Çin çekirdeği, yerli çekirdeğin tahtına göz dikmiş durumda.

“50 KİŞİDEN 1’İ BEYAZ ÇEKİRDEĞİ ISTEK EDİYOR”

İthal çekirdeğin ister istemez yerli üreticiyi de etkilediğini gösteren kuru yemişçi Ahmet Kurt, “İçi dolgun olduğu için herif kadar alaka görüyor. Beyaz çekirdeği öldürdü. Haftada 100 kilo beyaz siyah çekirdek sattığımızı düşünürsek 1 kilo bile beyaz çekirdek satamıyoruz. Olan da Türk çiftçimize oldu. İthal olduğu için ülkeye bir katkısı yok. Beyaz çekirdeği tamamen bitirdi. Esnaf olarak olur ya biz kazanıyoruz ama ülkemiz adına dıştan gelmesi zarar. Siyah Çin çekirdeğin kilosu 20 TL. Beyaz yerli çekirdeğin kilosu 15 TL. Piyasadaki siyah çekirdeklerin yüzde 100’ü ithal. Bir ülkeden daha geliyor ama birçok Çin’den. Bundan Böyle 50 kişiden 1’i beyaz çekirdeği istek ediyor. Yurttaş siyah ithal çekirdeği seçim ediyor” dedi.

“PİYASAYI İSTİLA ETMİŞ DURUMDA”

Son bir yıldır siyah Çin çekirdeğinin revaçta olduğunu söyleyen kuru yemişçi Erdoğan Türker, “Satışı yerli beyaz çekirdekten fazla. Yurttaş daha lezzetli buluyor. Yaklaşık bir yıldır siyah çekirdek revaçta. Türkiye siyah çekirdeği yetiştirmeye çalışmışlar lakin randıman alamadılar diye duyduk. Biz vatandaşlarımıza yerli beyaz çekirdeği öneriyoruz fakat vatandaş siyah çekirdeği istek ediyor. Yurttaş talep edince bizde mecburi satıyoruz. Siyah Çin çekirdeği piyasayı istila etmiş durumda” diye konuştu.

“HER KURU YEMİŞÇİDE SİYAH ÇİN ÇEKİRDEĞİ BULMAK MÜMKÜN”

Siyah Çin çekirdeğinin yeniden satıldığını bildiren kuru yemişçi Temel Bulut, “Lezzeti ve nostalji olduğu için vatandaşlar siyah Çin çekirdeğini seçim ediyor. Her kuru yemişçi de siyah Çin çekirdeği bulmak mümkün. yeniden satılmaya başlandı. Vatandaşın fazla artı ilgisi var” şeklinde konuştu.