Çinli şirket’dan Diyarbakır’a Dev Yatırım! 3 Milyon Dolarla Geldiler

Çinli Firma'dan Diyarbakır'a Dev Yatırım! 3 Milyon Dolarla Geldiler
Çinli Firma'dan Diyarbakır'a Dev Yatırım! 3 Milyon Dolarla Geldiler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, meslek insanı Şerif Karaaslan’ın Mırgan Dağı’nda açacağı maden ocağına, Çinli bir işyeri da 3 milyon dolarlık yatırımla ortaklaşa oldu. Yeni açılacak 2 bambaşka ocakta, Çermik’te ilk olarak yer edinen, ‘Fırat grisi’ ve ‘Botaçina bej’ adları bahşedilen mermer taşı çıkarılacak.

Mermer ocağı sahibi Şerif Karaaslan, yeni açacakları ocağın, Çermik ile Çüngüş ilçeleri sınırları arasındaki Mırgan Dağı’nda olacağını söylemiş oldu. Mırgan Dağı’nda açacakları 2 diğer ocakta ise ‘Fırat grisi’ ve ‘Botaçina bej’ adında olan bilye taşının çıkarılacağını kaydeden Karaaslan, Çinli bir firmanın 3 milyon dolarlık yatırımla karşılıklı bulunduğunu söylemiş oldu.

ÖNERI ÇİNLİ YETKİLİLERDEN GELDİ

Çermik’e direkt ilk olarak yurtdışından yatırım ortaklığı yapılacağını özetleyen Karaaslan, “Fiilen bu fazla kayda kıymet bir yatırım. 3 milyon dolar çağrıda bulunmak takriben 16 milyon lira parayla da trilyon liralık yatırım anlamına gelir. Bursa’da bir zaman ilkin oluşturulan fuara katılmamızın semeresini aldık. Burada dağıtılmış ülkelerdeki şirketlerin temsilcileri ile bir araya geldik, görüştük. Çinliler, yeni açacağımız ve ilk kez ilçemizde çıkarılacak olan ‘Fırat grisi’ mermer ocağımıza iki taraflı olma teklifi getirdi. Ikimiz de kabul ettik. Ek olarak Gaziantepli bir şirket da yeniden ortak oldu. Bu ocakta onlarca işçi çalışacak. Yeni aygıt ve ekipmanlar alınacak. İlçemize ve ülkemize bu ocaktan döviz kazandıracağız. Bir öteki ocağımızda da ‘Botaçina bej’ denilen diğer bir misket çeşidi daha çıkarılacak” dedi.

ÇIKARILAN BILYE ÇİN’E İHRAÇ EDİLECEK

Çinliler ile yaptıkları ortaklıkla çıkaracakları ‘Fırat grisi’ mermerden aylık bin ton mermerin Çin’e gönderileceğini açıklayan Karaaslan, “Misket bloklar halinde TIR’larla Mersin’e, sonrasında da gemilerle Çin’e gönderilecek. Ocağı fazla kısa sürede üretime açacağız. Tüm görüşmeler ve bağlantılar tamamlandı” diye konuştu.