SON DAKİKA

Haber Rizem

Çin Uygur Türkleri’ni toplama kampına alıyor iddiası

Çin Uygur Türkleri’ni toplama kampına alıyor iddiası
Bu haber 11 Eylül 2018 - 12:11 'de eklendi ve 206 views kez görüntülendi.

Batı Medyası Çin’in Uygur Türkleri’ne karşın bir propaganda faaliyeti yürütüyor. Özellikle ABD medyası göre ortaya çıkartılan bu iddialara tarafından Çin yönetimi 1 milyondan artı Uygur Türk’ünü toplama kamplarına alarak cefa ve zulme yan tutuyor.

CNN: 1 MİLYONDAN FAZLA UYGUR IŞKENCE ALTINDA

Son günlerde BBC tarafından her yerde ortaya çıkartılan bu bahis, bugün de CNN göre gündeme getirildi. Dünya Uygur Kongresi yetkilisi Ömer Kanat’ın canlı yayında yaptığı açıklamalarda, 2016 yılından beri Çin’de sistematik zulümlerin gerçekleştirildiği bu yıla dek da 1 milyon Uygur Türk’ünün esaret aşağı işkencelere ve baskılara maruz bırakıldığı açıklandı.

Çin Uygur Türkleri'ni toplama kampına alıyor iddiası

ULUSLARARASI KURULUŞLARDAN TEPKİ

Birleşmiş Milletler, bir milyona yakın Uygur Türkünün ‘terörizmle mücadele’ gerekçesiyle cebren kamplarda tutulduğu yönündeki haberlerin ‘son derece endişe verici’ olduğunu belirterek bu kişilerin bağımsızlık bırakılmasını istedi.

Çin ise Uygur Türklerinin ‘her tarafta eğitim’ için Batı Şincan bölgesindeki kamplara gönderildiği iddiasını reddetti. Pekin, kamplarda sadece ‘radikal İslamcıların olduğunu’ öne sürdü.

Çin Uygur Türkleri'ni toplama kampına alıyor iddiası

TÜRKİYE İLE ÇİN YAKINLAŞMASI

Daha önce de bolca defa gündeme getirilen bu konu hakkında incelemeler ve soruşturmalar devam ederken, bu meselenin özellikle Çin ile Türkiye’nin her yakınlaşması esnasında bu haberlerin ortaya çıkması, bilinçli olarak yapılan bir algı operasyonunun da bir parçası olarak görülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER