SON DAKİKA

Haber Rizem

Bedelli Askerlik Düzenlemesini Içeren Torba Yasa Devlete Ait Gazete’de Yayımlandı

Bedelli Askerlik Düzenlemesini Içeren Torba Yasa Devlete Ait Gazete’de Yayımlandı
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 10:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar göre aylıksız veya bedava izinli olacak. Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na adapte etmek üzere, Define ve Maliye Bakanlığı bütçesine tahsis eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

38 YAŞ SINIRI KALDIRILDI

Kanunla, yurt dışarıya yaşayıp, bedelli askerlikten davranmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

Kanuna tarafından, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt açık havada oturma veya çalışma iznine sahip olarak emekçi, işveren sıfatıyla veya bir iş veya sanatı icra ederek, en düşük 3 yıl süreyle tanıdık olmayan ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları yoluyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını kanıt eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı değin yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Ulusal Savunma Bakanlığınca verilecek uzak eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereklilik duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR 21 BİN TL ÖDEYECEK

Buna kadar, 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğanlar, üç ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları, 15 bin TL ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Yurt dıştan yaşayıp, bedelli askerlikten kullanmak isteyenlerin, 2 bin Euro ödemesi gerekecek.

3 AY İÇİNDE BAŞVURULMALI

Kanuna kadar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten davranmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine ya da yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası ya da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satmak kuruna kadar ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl tanıdık olmayan ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün esas askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli ya da dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine alt olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce afiyet sebebiyle haklarında verilen askerliğe kullanışlı olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

AYLIKSIZ YA DA ÜCRETSIZ İZİNLİ OLACAKLAR

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi boyunca çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar kadar aylıksız ya da bedava izinli olacak.

Tahsil edilen tutarlar, Define ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na uyarlamak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine tahsis eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, kontrol kaçağı ve bakayadan dolayı yönetimle ilgili ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER