SON DAKİKA

Haber Rizem

Bakanlıktan Vatandaşa Çağrı: Bankalardan Hesap İşletim Ücretlerini Geri Alabilirsiniz

Bakanlıktan Vatandaşa Çağrı: Bankalardan Hesap İşletim Ücretlerini Geri Alabilirsiniz
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 12:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Danıştay 15. Dairesi’nin bankaların “hesap işletim ücreti” almasını aranjör yönetmelik hükmünü iptal etmesinin gerisinde Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin izah etme geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, tüketicilerden alınabilecek hesap işletim ücretine ilişkin olarak, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4üncü maddesinin üçüncü fıkrası gereğince Bankacılık Düzenleme ve Yoklama Kurumu göre 3 Ekim 2014 tarihli ve 29138 sayılı Devlete Ait Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile düzenleme yapıldığı belirtildi.

DÜZENLEMEYE İPTAL

Açıklamada, “Yönetmeliğin 13üncü maddesi 1inci fıkrasında bu ücretin finansal tüketicinin hesap sayısına emrindeki olmaksızın alıcı bazında ilgili kuruluşun belirlediği dönemlerde tahakkuk ve tahsil edilebileceği belirtilmiştir” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Hesap İşletim Ücretinin iptali istemiyle Danıştay 15. Dairesinde açılan davada, 06/02/2018 tarihli karar ile hesap sayısına emrindeki olmaksızın müşteri bazında hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilmesine ilişkin düzenlemenin 6502 sayılı Kanuna aykırılık teşkil etmesi nedeniyle oy birliği ile iptaline karar verilmiştir.

HUKUKI YARDIM ORTADAN KALKTI

Bu kapsamda, iptal kararları yasal işlemi geçmişe etkin olarak ortadan kaldırdığından Finansal Tüketicilerden Alınacak Yöntem ve Esaslar Hakkında Mevzuat ile tahsil edilebileceği hüküm altına alınan ‘Hesap İşletim Ücreti’nin yasal dayanağı ortadan kalkmış olup, tahsil edilen laf konusu ücretin iadesine ilişkin olarak, tüketicilerimizin ilk önce ücreti tahsil eden bankalardan iade talebinde bulunmaları, ücretin iade edilmemesi durumunda ispatlayıcı bilgi ve belgeler (dekont ve hesap ekstrası örnekleri vb.) ile uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak (2018 yılı için 6.860 TLye değin) Tüketici Hakem Heyetlerine kullanım dilekçesi ile bizzat, avukat marifetiyle veya e-devlet üzerinden https://tuketicisikayeti.gtb.g… adresli internet sitesinden müracaatta bulunmaları olası bulunmaktadır.

DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI

AYNI ZAMANDA, geçmişe dönük bu ücretlerin iadelerinin sağlanması adına bambaşka iletişim kanallarından (kısa mesaj, telefon, e-posta vb.) tüketicilerimize ulaşarak danışmanlık hizmeti verilebileceği, tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracı olunabileceğine ilişkin taleplere şeref edilmemesi, bu cins dolandırıcılıklara karşısında özenli olunması, nüfus cüzdanı, kredi kartı ve adres bilgileri gibi kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerekmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşan tüketicilerimizin konuyu Bakanlığımıza, güvenlik birimlerine ve savcılıklara bildirmesi önem arz etmektedir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER