SON DAKİKA

Haber Rizem

Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım başladı

Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım başladı
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 12:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının uzay ile uydu çalışmalarına ilişkin tanımlama yaptı.

Türkiye Uzay Ajansının, Türkiye’nin milli çıkarlarını gözeterek, uzay alanında koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir sistem oluşturacağına göze çarpan eden Varank, öncelikli hedefin sektörü yol göstermek, koordine etmek ve uluslararası ilişkileri tek elden idare etmek olduğunu bildirdi.

“EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

Varank, “Türkiye Uzay Ajansı, 100 Jurnal İcraat Programı’nda belirttiğimiz gibi bu yıl içinde kurulacak. Teşkilatlanma çalışmaları da en kısa sürede tamamlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzay sanayinin gelişmesi, yürütülen projeler ile programa alınan yeni projelerin çoğalması nedeniyle uzay ve havacılık alanında koordinasyon sağlayacak ve ülkenin milli çıkarlarını gözetecek bir inşa ihtiyacının ortaya çıktığına dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“KAPASİTE VE YETENEKLERİN ARTIRILMASI İÇİN KURUYORUZ”

“Uzay sanayinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansını kuruyoruz. Bu kurum, uzay teknolojileri alanında belirlenen esas politika ve stratejilerinin uygulanmasını sağlayacak. Dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Kapasite ve yeteneklerin artırılması için çalışacak. Bu alanlarda etkinlik gösteren kurum ve kuruluşları koordine edecek. Ulusal ve uluslararası ilişkileri yürütecek bir yapıda olacak. bununla beraber fırlatılan uyduların kayıtlarını da tutacak. Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Türkiye’nin haklarını takip ederek diğer uzay ajansları ile ikili ve çoklu iş birliklerini geliştirecek.”

“YERLİ VE MİLLİLİK ORANI ARTTI”

Varank, yerli ve milli uydularda yapılan çalışmalar ve gelinen son koşul hakkında da bilgi vererek, Türkiye’nin, 2000’li yıllardan itibaren uydu teknolojilerinde Ar-Ge çalışmalarına başladığını, ilk olarak gözlem uyduları üzerine yoğunlaşıldığını bildirdi. Bu süreçte de BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 gözlem uydularının tasarlanıp ve üretildiğini anımsatan Varank, 17 Ağustos itibarıyla RASAT’ın yörüngede 7. yılını, GÖKTÜRK-2’nin ise 18 Aralık itibariyle 6. yılını tamamlamış olacağına sinyâl etti.

“UÇUŞ MODELİ 2020 SONUNDA FIRLATMA İÇİN HAZIR OLACAK”

Bu uydularla geliştirip üretilen yerli ve milli ekipmanların uzay ortamında birincil defa başarıyla kullanıldığına dikkati çeken Varank, “Ülkemiz, 2014 yılı itibarıyla kazandığı özgüven ve tecrübelerle TÜRKSAT 6A ve İMECE gibi daha büyük ölçekli yerli ve milli uydu projelerine başlamış ve bu alanda uluslararası anlamda bir üst lige çıkmıştır. Türkiye’nin birincil ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A ise geosenkron yörüngede 42 derece doğu boylamında hizmet verecek. Uydu, Avrupa’dan Hindistan’a çok geniş bir coğrafyada haberleşme hizmetleri verebilecek. Şu an bu uydunun yapı modeli test edilmiş olup, önümüzdeki aylarda mühendislik modeli çalışılacak. Uçuş modeli, 2020 sonunda fırlatma için hazır olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YERLİ İMKANLAR İLE ÜRETİLECEK”

Varank, İMECE’nin ise metre altı çözünürlüğe sahip ülkenin birincil ulusal ve yerli gözlem uydusu olacağını aktararak, tasarım aşaması devamlı uydunun prototip üretimlerine başlandığını bildirdi.

Bu uydularla yerli ve millilik oranlarının daha da artırıldığının ve 2021 yılı itibarıyla söz konusu uyduların hizmete alınmasının planlandığını aktaran Varank, “TÜBİTAK Uzay’a tabi Optik Sistemler Araştırma Merkezi (OPMER) ise açılışa hazırlanmış. Burada uzay kalifiye optiklerle ilgili çalışmalar ve üretimler yapılacak. Yüksek çözünürlüklü gözlem uyduları için aynalar ve lensler imal edilecek. Hatta alanında öncelikle 800 milimetre çapında büyük çaplı optik bileşenler, lensler ve aynalar yerli imkanlar ile üretilebilecek.” ifadesini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER