Bağımlılık tedavisinde çip kullanımı ne kadar işe yarıyor?
- Sağlık

Bağımlılık tedavisinde çip kullanımı ne kadar işe yarıyor?

Antalya ’da gerçekleştirilen 12. Milli Içki ve Madde Bağımlılığı Kongresi ’ne katılan psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, bağımlılık tedavisinde implant (çip) kullanımının uygulamada kolaylık, caydırıcılık ve açlık azaltıcı etkileri sebebiyle avantajlar taşıdığını söyledi.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesi BAUMER (Bağımlılıkla Çaba Başvuru ve Araştırma Merkezi) göre Antalya Susesi Luxury Resort ’te düzenlenen kongrede tiryakilik ve yeni çare yöntemlerine ilişkin en güncel bilgiler paylaşılıyor.

İMPALNT DOĞRU UYGULANMALI

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “İmplant Tedavileri” başlıklı sunumunda implant uygulamalarını ve gerçekte yapılması gerekenlere değindi.

KAN DÜZEYLERİ TAKIP EDİLMELİ

İmplant uygulamalarında dikkat edilmesi gereken noktalara da işaret eden Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “Dürüst zamanda, dürüst hasta ve doğru implatla bu tedavilerin galibiyet şansı fazla daha iyidir. Ayrıca bu tedaviler sırasında düzenli aralıklarla kan düzeyleri takibinin yapılması da tedavilerin başarısı açısından önemlidir. uygun olmayan tanıda ve kan takibi olmadan yapılan implant tedavilerinin negatif sonuç vermiş gibi değerlendirilmesi kusur olacaktır” uyarısında bulundu.

BAĞIMLILIK, DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIKLAR VE TEDAVI YÖNTEMLERİ KONUŞULUYOR

“Bağımlılıkta Çare Yöntemleri” başlıklı oturumda oturum başkanı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz oldu. Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Dünyada ve Ülkemizde Tiryakilik ve Risk Etmenleri” başlıklı sunumunda kayda değer bilgiler paylaştı. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Nöromödülasyon Tedavileri” hakkında sunum yaptı. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Nesrin Dilbaz ’ın yaptığı “Davranışsal Bağımlılıklarda Aktüel Durum” başlıklı oturumda da NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cemal Iftihar Noyan, “Sanal Tavır Bağımlılıklarında Çare” başlıklı sunumunu yaptı.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE AİLENİN YERİ KONUŞULACAK

2 Aralık Pazar günü ise NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz ’ın oturum başkanlığını oluşturacağı “Tiryakilik Tedavisinde Ailenin Yeri” başlıklı oturumda NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr.Alptekin Çetin, “Madalyonun öteki yüzü” Uzman Klinik Psikolog Ahmet Yılmaz ise “Benzeyen bağımlılığı” başlıklı sunumunda kayda değer bilgiler paylaşacak. Aynı oturumda Uzman Psikolog Ömer Bayar, “Ailede Psiko Eğitim” Duygu Kılıç ise “Ailede Komorbid Durumlar” başlıklı vaka sunumlarını yapacak.