Almanya'nın Suudi Arabistan'a Silah Ambargosu Yalnızca 2 Ay Sürecek
- Ekonomi

Almanya’nın Suudi Arabistan’a Silah Ambargosu Yalnızca 2 Ay Sürecek

Alman haber dergisi Der Spiegel’in haberine tarafından, Alman hükümetinin gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra Suudi Arabistan’a yeni tabanca satışına izin vermeme kararı 2 ay için geçerli olacak. Almanya, 2 ay sonra Riyad’a karşın silah satışlarını bitmiş değerlendirmeye alacak. Habere kadar, Alman hükümeti, Kasım ayı başında silah üreticilerine ihracatına onaylama bahşedilen silahların Suudi Arabistan’a sevkiyatının durdurulmasını istedi.

DURDURULAN İHRACAT HACMİ 2,5 MİLYAR EURO

Berlin’in Suudi Arabistan’a kaç adet silah ihracat lisansı verdiği bilinmezken, Der Spiegel, sevkiyatı durdurulan ihracat hacminin 2,5 milyar euroya denk geldiği iddiasında bulundu. Almanya geçen ay, Kaşıkçı cinayetinin sonucu ortaya çıkıncaya dek Suudi Arabistan’a tüm askeri ihracatı durdurduğunu açıklamıştı. Alman hükümeti, Riyad üzerinde daha etkili olabilmesi için öbür Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de aynı kararı almasını istemişti.

ALMANYA SUUDİ ARABİSTAN’A 417 MİLYON EUROLUK TABANCA SATTI

Almanya, bununla birlikte Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi yer alan 18 kişiye ülkeye antre yasağı getirmişti. Suudi Arabistan, Almanya’nın yılbaşından bu yanlamasına en çok silah sattığı ikinci ülke oldu. Almanya, yılın 9 ayında Cezayir’e 741,5 milyon euro, Suudi Arabistan’a da 417 milyon euro bedel tabanca sattı.