SON DAKİKA

Haber Rizem

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa’nın DAEŞ’i bu fazla sağdır

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa’nın DAEŞ’i bu fazla sağdır
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 23:31 'de eklendi ve 107 views kez görüntülendi.

AK Parti MYK toplantısının arkasında açıklamalarda yer alan Çelik, “Hollanda’da aşırı sağcı milletvekili Wilders peygamberimiz Hz. Muhammed hakkında bir karikatür yarışması düzenledi. Bu konuda bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusu üstüne, “Bu birey şu anda son koalisyonun dışında 2. parti duruma geldi. Birinci sınıf bir ırkçıdır, hakikaten faşist kelimesini hak eden birisidir. Hz. Peygambere haddini aşarak hakaret etmeye çalışan, farklı alanlara yönlendirilmiş girişimlerde bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“HOLLANDA HÜKÜMETİ FIKIR ÖZGÜRLÜĞÜ DİYOR”

Hollanda hükümetinin açıklamalarının da dikkatle peşine düşüp takip edildiğini gösteren Çelik, “Hollanda hükümeti, bu şahsın yürüttüğü kampanyanın doğru olmadığını, kendilerini bağlamadığını ve buna karşı olduğunu söylüyorlar. Fakat şunu ekliyorlar, ‘Düşünce özgürlüğü çerçevesinde de yapabileceğimiz çok bir şey değil’ diyorlar.” biçiminde konuştu.

Bu kavramın daha çok tartışılması gerektiğini ifade eden Çelik, milyonlarca insanın karşılıklı ve en yüksek değerlerden birine bu değin sistemli ve hoyratça saldırılmasının, fikir özgürlüğü olarak değerlendirilmesinin, gerçekte us özgürlüğüne yapılan en büyük haksızlık olduğu görüşünü savundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa'nın DAEŞ'i bu aşırı sağdır

“WİLDERS DEAŞ’I ÖVSEYDİ HUKUK İŞLEYECEKTİ”

Çelik, şöyle devam etti:

“Mesela şu Wilders denilen kişilik, DEAŞ’ı öven, DEAŞ’ın yaptığı mücadelenin bir yargı mücadelesi olduğunu anlatan, yeniden aşağıda hileli ve hukuksuz bir kampanya başlatsaydı, DEAŞ’ın propagandasını yapan bir üslup geliştirip, bununla ilgili sergiler açsaydı, bununla ilgili organizasyonlar yapsaydı, o süre hukuk devreye girecekti, o süre hafiza özgürlüğünden bahsetmeyeceklerdi. Biz bunu Avrupa’nın böylece fazla uygun görüyoruz.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa'nın DAEŞ'i bu aşırı sağdır

Fazla sağcı Özgürlük Partisi Başkanı Geert Wilders

“ÇİFTE STANDART VAR”

Türkiye’ye dönük olarak bir DEAŞ saldırısı olduğu süre, insanlarımızı kaybettiğimiz zaman, Avrupa’da, Türkiye’de dayanışma için farklı alanlara yönlendirilmiş halk binalarına Türk bayrağı yansıtıldı. Fakat daha zalim saldırılar PKK kadar gerçekleştirildiğinde, tekrar insanlarımızı kaybettiğimizde bu şekildeki gibi bir dayanışmayı görmedik. Avrupa’daki binalara Türk bayrağının yansıtılması gibi bir konuşma ve davranış görmedik. Çağırmak ama burada bir çifte standart var. Peygamberimiz,  Hz. İsa, Hz. Musa, hepsi peygamberlerimiz. Biz onlara saygının, hürmetin her alanda konulmasını düşünüyoruz.”

Geçmiş yıllarda Müslümanların Avrupa’da yaptıklarıyla mükemmel dersler verdiğini anımsatan Çelik, “Hz. Peygambere karşı bir hoş olmayan tavır alındığında, Müslümanlar tuttular Hz. İsa’ya dua törenleri düzenlediler. Bu, herkesin uyarı etmesi gereken esas bir değerdir.” dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa'nın DAEŞ'i bu aşırı sağdır

“FIKIR ÖZGÜRLÜĞÜ ALIŞILAGELMIŞ ALTINDA FAŞİZM”

Hollanda hükümetinin Wilders’ın yaptığını “yakışıksız” bulmasını takdir ve not ettiğini vurgulayan Çelik, “Dediğim gibi bunun zihin özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesi, bu derece hoyrat ve zalim bir saldırının, bu derece provokatif bir saldırının bu şekilde değerlendirilmesi, bu ırkçı kafaların, bu faşist kafaların Avrupa’da daha fazla yer bulmasına, siyasette bu derece 2. parti durumuna gelmelerine veya koalisyon ortağı haline gelmelerine yol açıyor.” diye konuştu.

“AVRUPA’NIN DEAŞ’I, AŞIRI SAĞ”

Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Şunu unutmasınlar, Avrupa’nın DEAŞ’ı bu aşırı sağdır. Avrupa bağlamında düşündüğünüzde bu Wilders gibi ırkçıların, faşistlerin DEAŞ liderlerinden bir farkı yoktur. Dolayısıyla DEAŞ’a aleyhinde hangi tedbiri alıyorlarsa bu ırkçılara aleyhinde da o tedbiri almaları gerekli. Bunun us hürriyeti bağlamında değerlendirilecek bir tarafı yok.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER