ABD: NATO’ya sarsılmaz destek sürecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Münih’teki Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katılan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, NATO ve Avrupalı müttefiklerinin içini rahatlattı. Pence’nin açıklamalarını uluslararası haber ajansları, son dakika koduyla geçti.

Başkan Donald Trump’ın NATO’ya yönelik eleştirilerine rağmen Pence Washington’ın müttefiklerinin yanında sıkı bir şekilde duracağını söyledi.

Pence, “Sizin zorluklarınız bizim zorluklarımız. Başarınız bizim başarımız. Nihayetinde geleceğe birlikte yürüyoruz. Bu Başkan Trump’ın verdiği söz; ‘Avrupa ile bugün ve her gün birlikte olmaya devam edeceğiz.’ Çünkü aynı yüce ideallerle birbirimize bağlıyız; özgürlük, demokrasi, adalet ve hukukun egemenliği” dedi.

Münih’teki zirve, NATO üyesi ülkelerin bakanlarını bir araya getiriyor. Zirvede, uluslararası örgütün Trump dönemindeki pozisyonu masaya yatırılıyor.

Ancak, ABD Başkan Yardımcısı’nın NATO üyelerine ciddi uyarıları da vardı. Washington’a göre, NATO’daki diğer ülkeler masraflar için mutlaka kendi paylarına düşen parayı ödemeli.

NATO’YA DÖRT ÜLKE PARA VERİYOR

Başkan Yardımcısı, ABD’nin savunma harcamalarını artırmaya hazırlandığını söyledi:

“Sorumlu olduğumuz vatandaşlara karşı savunma alanındaki görevlerimizi yerine getireceğiz. Avrupa’daki müttefiklerimizi ve NATO’daki müttefiklerimize desteklemeye devam edeceğiz.”

Fakat Avrupa’nın savunması bizim olduğu kadar sizin taahhütte bulunmanızı gerektiriyor. Transatlantik ittifakımızın merkezinde misyonunu gerçekleştirmesi için temelde iki ana prensip var.  50. Maddeye göre birimize saldırıldığında birbirimize yardım etme vaadinde bulunuyoruz. O gün geldiğinde orada oluyoruz. 3. Maddeye göre ise ortak savunmamıza katkıda bulunma sözü veriyoruz. Savunma yükümüzü paylaşma sözü çok uzun süredir yerine getirilmedi ve bu ittifakımızın temellerini aşındırıyor.”

Uluslararası örgüt NATO’nun üyeleri, gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYH) en az yüzde ikilik kısmını savunma harcamalarına ayırma sözü veriyor. Pence, ittifaktaki sadece dört ülkenin verdiği sözü yerine getirdiğini söyledi.

‘DEAŞ’A TARİHİN KÜLLERİNE GÖMECEĞİZ’

ABD Başkan Yardımcısı’nın hedefinde terör örgütleri de vardı. Pence, “Sanıyorum içlerindeki en kötüsü DEAŞ. Ortadoğu’da Ortaçağdan beri görülmeyen bir vahşilik. ABD bu düşmanı ezmek için bıkmadan çalışmaya devam edecek. Özellikle DEAŞ ve sözde halifeliklerini. Onları ait oldukları tarihin küllerine gömeceğiz” ifadesini kullandı.

RUSYA’YA UYARILAR

Pence’in açıklamalarından Rusya da payını aldı. ABD Başkan Yardımcısı, Ukrayna krizinde Moskova’nın mutlaka Minsk barış anlaşmasına uyması gerektiğinin altını çizdi:

“Ukrayna ile ilgili olarak Rusya’yı sorumlu tutmalıyız. Minsk Antlaşması’nın şartlarını yerine getirmelerini talep etmeliyiz. (Rusya ile) Ortak bir zemin sağlama arayışımıza rağmen, bildiğiniz üzere ABD Başkanı Trump bunun sağlanabileceğine inanıyor, ABD, Rusya’yı sorumlu tutmaya devam edecektir.”