SON DAKİKA

Haber Rizem

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıklaması

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıklaması
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye tarımda iyi bir noktada, kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke. Biz bu başarıyı bu coğrafyada Azerbaycan ile paylaşmak isteriz” dedi.

İki jurnal resmi ziyaret kapsamında Bakü’de Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının katılmış olduğu meslek forumuna Azerbaycan Ziraat Bakanı İnam Karimov ile beraber katılan Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımdaki başarısını Azerbaycan ile paylaşabileceğini söylemiş oldu.

“Biz bu başarıyı bu coğrafyada Azerbaycan ile paylaşmak isteriz”

Tarımı olmayan ülkenin mutfağı olmayan eve benzediğini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Bugün Türkiye 3 milyon ziraat işletmesiyle, 5 milyon tarımsal istihdamıyla, 38 milyon hektar ziraat arazisiyle, 52,2 milyar dolar tarımsal hasılasıyla, 17 milyar dolar tarımsal ihracatıyla Avrupa’nın itici gücü. Bugün itibariyle Avrupa’da tarımsal hasılada birinci, dünyada yedinci lakin toprak kaynakları bakımından bakmış olduğunuzda dünyada 17. sıradayız. Türkiye tarımda iyi bir noktada, kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke. Biz bu başarıyı bu başarıyı dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile paylaşmak isteriz” dedi.

“İki ülke olarak güçlerimizi birleştirirsek, bilhassa bu coğrafyada 21 trilyonluk bir Pazar var”

Forum arkasından gazetecilerin sorularına yanıt veren Bakan Pakdemirli, “Azerbaycan ile tarımsal ticaretimize baktığınız süre yalnızca 130 milyon dolarda kaldığını görüyoruz. Bunu daha pozitif iyi mi artırırız bunu konuşuyoruz. Azerbaycan, Orta Asya ve Rusya pazarına hitap ediyor, Türkiye de Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’ya hitap ediyor. İki ülke olarak güçlerimizi birleştirirsek, bilhassa bu coğrafyada 21 trilyonluk bir pazar var, bu pazar ciddi bir potansiyel içeriyor” şeklinde konuştu.

Tarımsal sigortalar ile ilgili meydana getirilen anlaşmanın hatırlatılması üstüne Bakan Pakdemirli, ziraat sigortasının Türkiye’de yengi ile yürütülen bir model bulunduğunu kaydederek, aynı modelin Azerbaycan’da da oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. – BAKÜ

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER