Yüzyıllardır oyun kaşığı yapan köy
- Gündem

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapan köy

Büyükorhan ilçesine tabi Karalar köyü sakinleri yüzyıllardır atalarından öğrendikleri oyma kaşık sanatını devam ettiriyor. Pînar ve davulga ağaçlarını oyarak büyük bir ustalıkla tahta yemek ve oyun kaşıkları yapan köylülerin ünü Bursa il sınırlarını aştı.

OYUN KAŞIĞI SANATI

Bursa ve Balıkesir ’de bulunan Yörükler, düğünlerde oynamak için Karalar köyü kaşıklarını tercih ediyor. 1985 yılına değin tüm köy kaşık üretimi yapıyordu. Çelik kaşığın yaygınlaşmasıyla birlikte talep azalınca köylüler oyun kaşığına tartma verdi.

YAŞLILAR YAPIYOR

Köyün göç vermesiyle birlikte bu işi yapan sadece yaşlılar kaldı. Bir artist tahta yemek ve oyun kaşıklarından iyice el işçiliğiyle günde 10 tane üretiyor. Köylüler kaşıkları 5 liradan satıyor.

“MESLEĞİ ATALARIMIZDAN ÖĞRENDİK”

Köyde tahta kaşık yapan 70 yaşındaki Mehmet Ay, “Daha önce köyümüzde cümbür cemaat kaşık yapımıyla uğraşıyordu. Benim gençliğimde metal kaşıklar yoktu. Yemekler tahta kaşıklarla yeniliyordu. Bizim köyde yapılan kaşıklar Bursa ve Balıkesir ’de vatandaşların sofralarında yer bulurdu. 1985 yılına kadar tahta yemek yemek kaşığı üretimi fazla hızlıydı. Gençler şehre göç etti. Bu işi haberdar olan bizim gibi yaşlılar kaldı. Biz bu mesleği atalarımızdan öğrendik. Yüzyıllardır bu köyde kaşık yapılıyor. Bursa ve civar vilayetlerde düğünlerde oyuncuların kullandığı kaşıklar bizim köyde üretilir. Kaşıkların tanesini 5 liradan satıyoruz” dedi.

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapan köy

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapan köy

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapan köy